Dyktando z języka polskiego we Lwowie

Na Uniwersytecie Lwowskim odbyło się VI Ogólnoukraińskie Dyktando z Języka Polskiego „Ja pisze, ty piszesz, my piszemy… po polsku”. W konkursie wzięło udział 274 uczestników z zachodniej Ukrainy.

Sala uniwersytecka była wypełniona po brzegi. Większość uczestników wsłuchiwały się w głos prowadzącej dyktando w dużym skupieniu i z jeszcze większym przejęciem. Na twarzach niektórych dzieci jaśniało zdziwienie, gdy słyszały, być może po raz pierwszy w swym życiu, takie pojęcia jak na przykład „Niezależny Samorządny Związek Zawodowy”, ale próbowały pokonać zaskoczenie przy powtórce zdań z trudnymi nazwami. Dzieciom mdlały ręce, ale dzielnie wytrwały do końca.

– W tym roku mamy wyjątkowo dużo uczestników, aż 274 – powiedział Sergiusz Łukianenko, prezes Centrum Kulturalno-Oświatowe „Orzeł Biały”. – Były to osoby ze Lwowa, Drohobycza, Czerwonogrodu, Nowego Rozdołu, Jaworowa, Sądowej Wiszni, Borysławia, Iwano-Frankiwska. Głównym organizatorem jest Fundacja Wolność i Demokracja z Warszawy, a współorganizatorem we Lwowie było Centrum Kulturalno-Oświatowe „Orzeł Biały”. To już jest szósta edycja dyktanda, a my organizujemy go po raz trzeci.

Dyktando przeprowadziła Dorota Łabędzka, która od pięciu lat uczy języka polskiego we Lwowie. Przez dwa lata uczyła w Szkole nr 24, od trzech lat pracuje w Centrum Kulturalno-Oświatowym „Orzeł Biały”. Polską nauczycielkę do Lwowa skierował Ośrodek Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą.

– Treść dyktanda dotyczyła wielkiej legendy Solidarności i Wielkiej Damy Orła Białego Anny Walentynowicz – mówi Dorota Łabędzka. – Tekst był bardzo obszerny, dość trudny, nie tak pod względem ortograficznym, jak pod względem interpunkcyjnym. Natomiast jeśli chodzi o poprawność ortograficzną, to pisownia wielkich liter zagrała. Tekst był obszerny, a uczestnicy w młodszym wieku trochę nie nadążali z pisaniem, ale dzielnie napisali, wszystko się zakończyło dobrze.

Nauczycielki języka polskiego uważały, że dla młodszych uczestników dyktando było trudne.

– Było za trudne dla młodszych dzieci. Dzieci starsze, które uczą się historii, może znają takie trudne pojęcia, ale dla większości było za trudne – uważa Irena Zając ze Szkoły Sobotnio-Niedzielnej im. Św. Jana Pawła II z Czerwonogrodu (dawny Krystynopol).

Zwyciężczynią dyktanda w kategorii „dzieci i młodzież” została Danuta Grabowska, wolontariuszka Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego z Iwano-Frankiwska (dawnego Stanisławowa).

Dyktando odbyło się 18 maja. Zostało zorganizowane przez Fundację Wolność i Demokracja i Centrum Kulturalno-Oświatowe „Orzeł Biały” dzięki wsparciu Senatu Rzeczypospolitej Polskiej w ramach opieki na Polonią i Polakami za granicą.

Wojciech Jankowski
{gallery}gallery/2019/dyktando_lwow{/gallery}

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

X