Droga Krzyżowa we Lwowie

W Wielką Środę, 17 kwietnia, w godzinach wieczornych katolickie duchowieństwo lwowskie obrządku łacińskiego z arcybiskupem Mieczysławem Mokrzyckim na czele oraz wierni parafii lwowskich uczestniczyli w Drodze Krzyżowej, która przeszła ulicami miasta. Do procesji modlitewnej dołączyli się też niektórzy ojcowie bazylianie i siostry służebniczki z Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego oraz jeden ksiądz prawosławny.

Droga Krzyżowa rozpoczęła się po Mszy św., celebrowanej o godz. 18 w bazylice metropolitalnej.

{youtube}pzR0A7neKbA{/youtube}

– W Roku Świętości Małżeństwa i Rodziny gromadzimy się w naszej katedrze, aby dać wielkie świadectwo wiary jakim jest na pierwszym miejscu Msza święta, a dalej Droga Krzyżowa, którą wśród zgiełku naszego miasta, przejdziemy aby zaświadczyć o miłości do Ukrzyżowanego – powiedział w homilii arcybiskup Mieczysław Mokrzycki. Podkreślił, że to nabożeństwo będzie modlitwą za rodzinę, tą głęboko wierzącą, a także i tą żyjącą z dala od Boga.

– Nasze wędrowanie z krzyżem ulicami Lwowa niech będzie przytuleniem naszego miasta do Miłości Bożej i wołaniem, że nie we wszystkich rodzinach panuje miłość jest, co oznacza, że Bóg nie jest kochany. Nasza postawa wiary i niesiony krzyż, niech zadziwi niewierzących i wątpiących, a nam doda odwagi, aby pod tym znakiem zbawienia wytrwać do końca i osiągnąć zbawienie, które przyszło na ziemię przez krzyż. Wielka to tajemnica, w którą wszyscy wierzymy i dla której żyjemy – wezwał lwowski metropolita.

Uczestnicy Drogi Krzyżowej przeszli od katedry łacińskiej przez Rynek, obok katedry ormiańskiej i dawnego kościoła dominikanów. Jedna ze stacji Drogi Krzyżowej odbyła się przed zamkniętym kościołem Matki Bożej Gromnicznej. Następnie od kurii metropolitalnej procesja ruszyła w kierunku sanktuarium św. Antoniego. Poszczególne rozważania stacji męki Pana Jezusa prowadzili wierni z parafii lwowskich i przedstawiciele zgromadzeń zakonnych.

Po zakończeniu Drogi Krzyżowej w kościele franciszkańskim młodzież prowadziła adorację Krzyża Świętego.

Droga Krzyżowa już tradycyjnie została przygotowana przez franciszkanów konwentualnych.

Konstanty Czawaga

Fot. Konstanty Czawaga

{gallery}gallery/2019/droga_krzyzowa_ul_lwowa{/gallery}

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X