Wykopaliska w Iwano-Frankiwsku

Wykopaliska w Iwano-Frankiwsku

Uczestnicy przykarpackiej ekspedycji archeologicznej Akademii Nauk Ukrainy rozpoczęli wykopaliska przy bramie dawnego pałacu Potockich w centrum Iwano-Frankiwska (Stanisławowa).

Wykładowcy archeologii wspólnie ze studentami Instytutu Historii i Politologii Uniwersytetu Przykarpackiego liczą na to, że uda im się natrafić na resztki północnego muru stanisławowskich obwarowań. Brama, której poszukują archeolodzy, była bramą miejską w murach dawnej fortyfikacji i miała formę sześciokąta. Wystawiono ją w XVII wieku. – Był tu obronny wał i fosa, – twierdzi kierownik badań Wasyl Romaniec. – Kiedy połączono hetmańskie wały z budową pałacu, wtedy ustawiono bramę. W tamtym okresie obydwa bastiony rozebrano do połowy, a na samych wałach zbudowano dwa nowe.

Studenci i archeolodzy starannie prowadzą wykopaliska, zabezpieczając warstwy. Na razie na głębokości metra natrafiono na mur z cegły. Uczestnicy wykopalisk przypuszczają, że natrafiono na północną kurtynę stanisławowskiej twierdzy. Ale wykładowca katedry archeologii Igor Koczkin uważa, że na razie trudno dokładnie określić z jakiego okresu pochodzi znalezisko. Specjaliści natrafili również na stare monety i czarną ceramikę z XVIII wieku. Wydobyte przedmioty archeolodzy przekażą do wojewódzkiego muzeum krajoznawczego.

Sabina Różycka
Tekst ukazał się w nr 13–14 (185–186) 16 lipca – 15 sierpnia 2013

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X