Dni Języka Jidysz i Dialogu Międzykulturowego – zapowiedź

Dni Języka Jidysz i Dialogu Międzykulturowego odbywają się we Lwowie w dniach 13 – 20 grudnia. Jest to szereg oryginalnych wydarzeń, które zainteresują zarówno specjalistów, jak i szeroką publiczność.

W ramach tych dni:
będziemy rozmawiać o tym, jak zachować dziedzictwo historyczne, walczyć z tym, co ją rujnuje i nieprawnie przebudowuje,

będziemy rozmawiać o tym, jak poddać rewitalizacji Krakidały – dzielnicę leżącą na północ od śródmieścia oraz dowiemy się dlaczego jest tak wyjątkowa,

spróbujemy odpowiedzieć na pytanie, jak kultura – i nie tylko ona – może przeżyć kryzys korona wirusowy, jak jej nie traktować jako „czas stracony”,

pokażemy interesujące projekty, zaprezentujemy film o dawnej dzielnicy żydowskiej, wystawę-performans „Cienie Krakidałów”, spektakl humorystyczny „Szmonses dialogi”, przespacerujemy się po Lwowie i poznamy mało znane epizody w jego historii.

Zaprezentujemy również publikację o synagodze Jakob Glancer Szul – unikatowym zabytku, cudem ocalałym w zawierusze okupacji i czasów sowieckiej polityki pozbawiania tożsamości, który może zostać punktem oparcia dla rewitalizacji dzielnicy – ośrodkiem kulturowo-oświatowym, który będzie przyciągać ludzi i idee.

Zaplanowane są spotkania z Andrijem Moskalenką, Pawłem Hudimowem, Wiktorią Kowalczuk oraz osobami związanymi z tematem w Kanadzie, Izraelu, Holandii, a także w Kijowie i Odessie. Intrygującym musi być spotkanie z nowo wybranym merem jednego z małych miasteczek, z zawodu architektem, który dla planów rozwoju swego miasta opuścił Wiedeń i wybitną karierę.

Wydarzenie odbywa się pod hasłem-symbolem, którym jest słowo DIALOG (składające się z pierwszych liter wyrazów w języku ukraińskim: „Drużba” – przyjaźń, Inicjatywa, Argumentacja, Ludzie, „Objednanie” – łączenie się, „Głuzd” – rozsądek), a sięga lat 2013 i 2015, kiedy to Towarzystwo Kultury Żydowskiej im. Szolem-Alejchema zorganizowało „Dni Języka Jidysz”, które zaowocowały między innymi szerszym zainteresowaniem tym językiem i związaną z nim kulturą.

W związku z ograniczeniami kwarantanny udział w wydarzeniach jest możliwy drogą internetową.

Dni Języka Jidysz i Dialogu Międzykulturowego jest zorganizowany dzięki wsparciu Ukraińskiego Funduszu Kulturowego i Lwowskiej Rady Miejskiej. Partnerami medialnymi są gazety „Kurier Galicyjski” i „Szofar” oraz Studia Żydowskie Ukraińskiego Katolickiego Uniwersytetu i Asocjacja Pracowników Ukrainy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X