Dawny klasztor ojców reformatów zostanie przekształcony na rodzinne domy dziecka fot. Andrzej Borysewicz

Dawny klasztor ojców reformatów zostanie przekształcony na rodzinne domy dziecka

W Rawie Ruskiej w obwodzie lwowskim, tuż przy granicy z Polską, dawny klasztor ojców reformatów zostanie przebudowany w szereg rodzinnych domów dziecka oraz Centrum Ukraińsko-Polskiego Dialogu Kultur. Pierwszy etap prac remontowo-restauratorskich powinien być zakończony do końca tego roku.

Według kierownika projektu Markijana Stefanyszyna wykonano już znaczną część prac remontowo-restauratorskich, w szczególności ocieplono dach, doprowadzono wszystkie media, przeprowadzono prace budowlane.

– Obecnie planujemy zrobić w klasztorze cztery rodzinne domy dziecka. Zgodnie z projektem planowane jest także ukraińsko-polskie centrum dialogu kultur z wielką salą konferencyjną, które będzie znajdować się w kościele – powiedział.

Pracownik Caritas Spes dodał, że na prace budowlane wykorzystano już ponad 260 tysięcy euro dotacji i 535 tysięcy hrywien wkładu własnego Kurii Archidiecezji Lwowskiej.

Odbudowa dawnego klasztoru trwa od pięciu lat. W 2015 roku władze obwodu lwowskiego zgodziły się przekazać dawny klasztor rzymskokatolickiej kurii lwowskiej pod warunkiem budowy w tym miejscu rodzinnego domu dziecka.

Kierownik departamentu współpracy międzynarodowej Lwowskiej Obwodowej Administracji Państwowej Roman Szepelak zaznaczył, że głównym celem projektu jest stworzenie mieszkania dla 40 dzieci. – Caritas i Kuria Archidiecezji Lwowskiej poprosiły nas o dofinansowanie, jest to zawarte w programie regionalnym na następny rok. Teraz Rada obwodowa musi zaplanować to w budżecie. Musimy wspierać takie socjalne projekty, a przy okazji zachowamy zabytek z XVIII wieku – podkreślił.

Część pomieszczeń w odremontowanym klasztorze zostanie przeznaczona na sale muzealne. Według metropolity lwowskiego arcybiskupa Mieczysława Mokrzyckiego ekspozycja powstanie w porozumieniu lwowskiej Kurii z polskim Ministerstwem Kultury.

– My tego kościoła nie będziemy używać do nabożeństw, odprawiania mszy świętych, ale właśnie w porozumieniu z Ministerstwem Kultury RP świątynia będzie przeznaczona na salę muzealną, w której będą przedstawione wszystkie dzieła, które staraniem polskiego ministerstwa zostały odnowione na Ukrainie. Prace posuwają się do przodu i cieszymy się bardzo, że wielu dzieci z domu dziecka znajdzie zastępcze rodziny, będzie miało piękne mieszkanie, piękne domy rodzinne, będą czuli się bardzo dobrze zwłaszcza w tym pięknym klasztorze, w którym dalej panuje duch modlitwy, duch wielkiej kultury, duch także sztuki – powiedział metropolita.

Aby zobaczyć, jak przebiegają prace remontowe na terenie dawnego klasztoru, do Rawy Ruskiej udali się przedstawiciele Konsulatu RP we Lwowie na czele z konsulem generalnym Elizą Dzwonkiewicz. – Ten klasztor jest remontowany po to, aby stworzyć rodzinny dom dziecka. Ta piękna idea łączy się z ideą zachowania spuścizny tradycyjnej, zabytkowej. Byliśmy pod ogromnym wrażeniem tego, co już zostało zrobione, widać że są to prace prowadzone na wysokim poziomie i to, co tam z tych ruin powstaje, napawa ogromną nadzieją i optymizmem, że będzie to bardzo piękna inicjatywa – podsumowała konsul generalny RP.

Projekt jest finansowany z Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina 2014-2020 przy wsparciu Unii Europejskiej.

Franciszkanie reformaci osiedlili się w Rawie Ruskiej w latach dwudziestych XVIII wieku. Kościół pełnił swoją funkcję do 1941 roku. W okresie powojennym świątynia była wykorzystywana jako magazyn. Rzymscy katolicy mają funkcjonujący kościół w Rawie Ruskiej, więc nie ma potrzeby przywracania czysto kościelnej działalności klasztorowi i przyległemu kościołowi.

Natalia Czorna, Eugeniusz Sało

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X