Dary świąteczne z Opola dla Polaków na Ukrainie fot. Konstanty Czawaga

Dary świąteczne z Opola dla Polaków na Ukrainie

15 stycznia do siedziby Zarządu Głównego Towarzystwa Kultury Polskiej Ziemi Lwowskiej przybyła delegacja opolskiego oddziału Stowarzyszenia Wspólnota Polska.

Przybyli z darami świątecznej pomocy dla Polaków na Wschodzie. Przywieźli paczki żywnościowe dla rodaków oraz spotkali się z członkami zarządu TKPZL na czele z prezesem Emilem Legowiczem.

Halina Nabrdalik, prezes Zarządu opolskiego oddziału Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” powiedziała, że ta kolejna akcja charytatywna dla rodaków z Kresów prowadzona była pod patronatem Radia Opole. Tym razem wiele paczek żywnościowych zawiezionych zostało do polskich rodzin mieszkających w różnych miejscowościach Ziemi Lwowskiej.

Goście z Opola pragnęli dowiedzieć się o współczesnym życiu rodaków na Ukrainie. Pojawiły się też notki o wspólnym losie tych, co w Polsce, i tych, co poza granicą wschodnią. Ze swej strony lwowscy Polacy nie ukrywali, że przejmują się sytuacją w Polsce.

– My, Polacy ze Lwowa, gdy obserwujemy teraz to, co dzieje się w Polsce, szczególnie co się stało w Gdańsku, apelujemy: budujcie życie z Bogiem! Te polityczne swary doprowadzają do nienawiści. Ja wiem, że Polska miała trudną historię, że sytuacja w Polsce powojennej była trudna, ale trzeba to jakoś łączyć umiejętnie i mądrze. O to was prosimy, bo jesteście dla nas naszą jedyną Ojczyzną – powiedział Emil Legowicz.

Konstanty Czawaga
Tekst ukazał się w nr 2 (318) 1-14 lutego 2019

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X