Chór Benedictus zaśpiewa w katedrze Lwowskiej

Chór Benedictus z Wuppertalu w Niemczech zawita do Lwowa na Sylwestra. I już 1 stycznia o godz.13:00 zaśpiewa podczas mszy świętej w katedrze lwowskiej oraz zaśpiewa kolędy na jej zakończenie.

Chór Benedictus powstał w kwietniu 1998 r. przy Polskiej Misji Katolickiej w Wuppertalu w Niemczech z inicjatywy Benedykta Frąckiewicza, ówczesnego organisty przy kościele św. Antoniego oraz proboszcza ks. Jana Urbanka.

Powstanie chóru podyktowała potrzeba pielęgnacji języka polskiego, a także krzewienia polskiej kultury, muzyki i obyczajów zarówno religijnych, jak i świeckich. Chodziło również o utrzymanie więzi międzyludzkich wśród emigrantów. Zespół chóralny rozpoczął swą działalność od koncertów w kościele macierzystym, a później na terenie Niemiec. W pierwszym okresie chórzyści śpiewali głównie utwory polskich kompozytorów, pieśni religijne, ludowe, kolędy. Parę lat temu Benedictus podjął współpracę ze znakomitym kompozytorem Tomaszem Glancem, którego mszę Missa Jubilata wykonywał wielokrotnie w katedrze kolońskiej.

Dyrygent i organista Benedykt Frąckiewicz zainicjował również Spotkania Kolędowe – koncerty kolęd w wykonaniu chórów z Polskiej Misji Katolickiej w Niemczech. Odbywają się one nieprzerwanie, zawsze w styczniu, od 1999 roku w kościele Herz Jesu w Wuppertalu. Z czasem powstało zapotrzebowanie repertuaru z zakresu muzyki popularnej i rozrywkowej. Benedykt Frąckiewicz, który jest również muzykiem multiinstrumentalistą, stworzył wiele ciekawych aranżacji, w których dal pole do popisu solistkom: Róży Frąckiewicz, Agnieszce Skowronek oraz Ewie Kluzie. Muzyk akompaniuje im często na saksofonie lub klarnecie.

Benedictus od wielu lat bierze udział w festiwalach i koncertach chóralnych w Europie – w Polsce, na Ukrainie, w Czechach, we Włoszech, Belgii, na Litwie. Chór współpracuje także ze znanym kompozytorem, dyrygentem i pedagogiem Piotrem Pałką. Co roku zespół bierze udział w uroczystej Gali Polonii w Sali Koronacyjnej ratusza w Akwizgranie, gdzie są wręczane nagrody „Polonicus” wybitnym twórcom i działaczom na polu integracji europejskiej oraz promocji Polaków w Europie i na świecie.

Anna Gordijewska
Tekst ukazał się w nr 23-24 (267-268) 16 grudnia – 16 stycznia 2016

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X