Chcemy sobie pomagać Fot. Maria Tiażkun

Chcemy sobie pomagać

W Drohobyckim Budynku Kultury im. Iwana Franki wieczorem 10 października w koncercie charytatywnym „Maraton 101/1”, zorganizowanym w celu wsparcia osób poszkodowanych w zawaleniu się budynku mieszkalnego przy ulicy Hruszewskiego 101/1 zagrały grupy „Taraka” (Polska) i „Fusion” (Ukraina).

Polska grupa „Taraka” została założona przez jej wokalistę i gitarzystę Karola Kusa w 2012 roku. Gra muzykę z pogranicza popu, folku i rocka. Często czerpie inspiracje z muzyki białoruskiej i ukraińskiej. Na Ukrainie „Taraka” jest znana przede wszystkim z występów na kijowskim Majdanie w 2014 roku i ze słynnej piosenki „Podaj rękę Ukrainie”, która nawet stała się jednym z hymnów Majdanu.

Ukraińska grupa „Fusion” została założona w 2005 roku i gra muzykę bliską do jazzu. Sam zespół określa ją jako pop–rock. Liderem grupy jest gitarzysta i wokalista Sergiej Dmitriew. Grupa jest dobrze znana drohobyczanom z licznych charytatywnych koncertów – nigdy nie odmawia uczestnictwa w „dobrych sprawach”.

Przed występami zespołów z króciutkimi przemowami wystąpili: mer Drohobycza Taras Kuczma, konsul polski we Lwowie Tomasz Kowal i piszący te słowa Artur Deska. Wszystkie wystąpienia były utrzymane w tym samym tonie – jesteśmy razem, jesteśmy przyjaciółmi, chcemy sobie pomagać. Ideą przyświecającą organizatorom i uczestnikom koncertu było nie tylko to by zebrać środki finansowe i przeznaczyć je na pomoc poszkodowanym, ale przede wszystkim by dać odczuć drohobyczanom, że nie są sami w nieszczęściu, że mogą liczyć na przyjaciół, że razem, Polacy i Ukraińcy, są w stanie stawić czoła każdemu problemowi.

Koncert obydwu grup w sumie trwał ponad dwie godziny, a na zakończenie swojego występu każda z grup musiała kilkakrotnie bisować. Przybyła na koncert publiczność – pomimo późnej pory i środka roboczego tygodnia przyszło ponad sto osób – entuzjastycznie oklaskiwała wykonywane przez „Fusion” i „Tarakę” utwory, a szczególnie gorący aplauz spotkał znamienity „hymn majdanu” – „Podaj rękę Ukrainie”. Przy wykonywaniu „na bis” publiczność klaskała stojąc. Do organizacji koncertu i do zbiórki finansów dla poszkodowanych przyłączyły się drohobyckie szkoły, które zorganizowały niewielki kiermasz wykonanych rękoma uczniów pamiątek i słodyczy. Ogólnie udało się zebrać prawie 15 000 hrywien.

Koncert został zorganizowany jako pierwszy etap, „start” „Maratonu 101/1”. Organizatorzy podjęli starania by podobne koncerty i kiermasze, połączone ze zbiórką kosztów dla poszkodowanych odbyły się także w polskich miastach partnerskich Drohobycza.

28 sierpnia w nocy, w Drohobyczu, przy ul. Gruszewskiego 101/1, zawaliła się część budynku, tzw. „chruszczowki”. Osiem osób poniosło śmierć, w tym 5-letni chłopczyk. Rannych zostało 15 osób. Z grożącego zawaleniem się budynku ewakuowano około 100 osób. Ocaleni ze zniszczonych mieszkań i ewakuowani z tych które ocalały, mieszkają albo u swoich rodzin, albo w akademiku Drohobyckiego Uniwersytetu, albo w internatach drohobyckich szkół. Potrzebują wszystkiego – lekarstw, żywności, odzieży, naczyń, pościeli…

Bezpośrednio po katastrofie, w listach skierowanych na adres mera Drohobycza Tarasa Kuczmy, ambasador RP w Kijowie Bartosz Cichocki i konsul Katarzyna Sołek – kierująca Konsulatem RP we Lwowie, zadeklarowali swoją pomoc. Do Drohobycza zadzwonił także lider polskiej grupy „Taraka” Karol Kus, który zaproponował zorganizowanie w mieście charytatywnego koncertu w celu zbiórki kosztów dla poszkodowanych. Udział w koncercie, w imieniu drohobyckiej grupy „Fusion” zadeklarował jej lider – Sergiej Dmitriew. Inicjatywa Karola Kusa uzyskała też wsparcie i dofinansowanie Drohobyckiej Miejskiej Rady i mera Drohobycza Tarasa Kuczmy oraz Konsulatu Generalnego RP we Lwowie – konsul Katarzyny Sołek i konsula Tomasza Kowala. Organizacją koncertu na miejscu zajęli się drohobyccy aktywiści i działacze społeczni.

Artur Deska
Tekst ukazał się w nr 19 (335), 16–28 października 2019

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X