Boże Narodzenie we Lwowie razem z nowym nuncjuszem apostolskim

– Jestem bardzo zaszczycony faktem, że mogę to pierwsze Boże Narodzenie w Ukrainie celebrować i świętować razem z wami tutaj we Lwowie, dokąd przyjechałem na zaproszenie arcybiskupa Mieczysława Mokrzyckiego – powiedział 24 grudnia w lwowskiej katedrze arcybiskup Claudio Gugerotti, nuncjusz apostolski na Ukrainie, który celebrował tam pasterkę w wigilię Bożego Narodzenia.

Przedstawił go arcybiskup Mieczysław Mokrzycki i zwrócił uwagę że ten watykański dyplomata Ukrainę zna, ponieważ wiele lat pracował w watykańskiej Kongregacji Kościołów Wschodnich.

Arcybiskup Gugerotti w homilii opowiedział o tym, że jego ojciec był więźniem obozu koncentracyjnego, gdzie od śmierci głodowej uratowały go ukraińskie kobiety, które przynosiły mu ziemniaki. „Teraz mam możliwość złożyć podziękowania za to mieszkańcom tej ziemi” – powiedział. Wezwał obecnych w katedrze, aby nikt nie był obojętny wobec ludzi cierpiących przez wojnę na wschodzie Ukrainy. „Wszystkie wojny się kończą, a my nie jesteśmy wezwani do tego, aby nienawidzić. Jeżeli będziemy żyć z Chrystusem, to zmienimy oblicze tej ziemi. Zanieście do wszystkich domów orędzie, że Jezus nas kocha” – wezwał nuncjusz.

W koncelebrze uczestniczyli również greckokatolicki arcybiskup Lwowa Igor Woźniak ze swoim biskupem pomocniczym Benedyktem Aleksijczukiem. Wśród uczestników Pasterki byli przedstawiciele miejscowych władz i konsul generalny RP we Lwowie Wiesław Mazur z małżonką Grażyną.

Przed Pasterką nuncjusz apostolski odwiedził odnowiony dwa lata temu pałac arcybiskupów lwowskich, gdzie spotkał się z dziennikarzami katolickimi.

W uroczystość Narodzenia Pańskiego arcybiskup Claudio Gugerotti wraz z arcybiskupem Mieczysławem Mokrzyckim odprawili mszę św. w kościele pw. św. Marii Magdaleny, o którego zwrot wierni od lat bezskutecznie walczą z władzami miasta Lwowa.

– Chciałbym, abyście wiedzieli, że z ks. arcybiskupem (Mieczysławem Mokrzyckim – red.) jesteśmy przyjaciółmi od dłuższego czasu – powiedział podczas homilii nuncjusz. – Jest to przyjaźń tak głęboka, że wyznaczyła wiele ważnych chwil w moim życiu. Jestem bardzo wdzięczny Bogu, że mogę to Boże Narodzenie świętować razem z ks. arcybiskupem. Z wielkim zachwytem patrzę na ten piękny kościół. Ale wy na pewno byście powiedzieli: ekscelencjo, to nie jest kościół, to jest sala muzyki organowej. Ale nie jestem przekonany. Dla mnie to jest kościół. Bardzo piękny kościół. A więc musimy zrobić wszystko co możliwe, ażeby ten budynek sakralny, ten kościół wrócił jak najszybciej do swojej pierwotnej funkcji. I proszę mieć pewność, że zrobię wszystko, żeby władzom przypomnieć o tym, że kościół ten ma być kościołem – zapewnił arcybiskup Gugerotti. – Nawet jeżeli ten budynek sakralny jest używany jako sala muzyki organowej, to dzisiaj i tak mamy wyjątkowy i najwspanialszy koncert jaki możemy mieć. I wiecie jaki to jest koncert? To jest koncert aniołów, które śpiewają: Chwała na wysokości Bogu, a na ziemi pokój ludziom dobrej woli. To jest koncert najwspanialszy, dlatego że jest to koncert kosmiczny. Ten koncert słuchają aniołowie, słuchają gwiazdy, słucha noc i to jest koncert na który się nie płaci za wejście. A dlaczego mamy ten koncert? Dlaczego aniołowie śpiewają? Dlatego, że cała ludzkość świętuje.

Na zakończenie arcybiskup Gugerotti powiedział: „Wy jesteście świadkami tego jak system komunistyczny chciał zniszczyć godność ludzką. Wy jesteście świadkami tego jak system chciał powiedzieć: jesteście nikim, jeżeli nie jesteście masą komunistyczną. Ale dzisiaj my tu jesteśmy, każdy jako człowiek, jako osoba ludzka. Jako osoba wskrzeszona przez Boga i stworzona na obraz i podobieństwo Jego. Nawet tam, gdzie toczy się w tej chwili wojna, gdzie wojna stara się zniszczyć człowieka, zniszczyć godność ludzką. Wierzymy mocno, że także tam Słowo Boże sprawi, że człowiek jakby się na nowo narodzi. I to jest nasza radość i radość święta Bożego Narodzenia, które daje nam nadzieję. I nic i nikt nie może nam tej radości odebrać. Nawet jeżeli trudno jest nam wyznawać naszą wiarę, to nic nam tej radości nie zabierze. Nikt i nic nie zabierze nam tej radości”.

Przekazując życzenia Ojca Świętego Franciszka abp Claudio Gugerotti wezwał parafian kościoła św. Marii Magdaleny: „Sprawcie, żeby organy śpiewały. Słuchajcie muzyki i sprawcie, ażeby ten instrument grał na chwałę Bożą tutaj przy tym ołtarzu. Sprawcie, ażeby ta muzyka ludzka była na chwałę Bożą. I bardzo was proszę, sprawcie, żeby nikt i nic nie oddzielił muzyki ludzkiej od muzyki Bożej”.

W tymże dniu nuncjusz apostolski razem z arcybiskupem lwowskim rozdzielili też bożonarodzeniową radość z Polakami w Krysowicach i w Pnikucie, gdzie odwiedzili „Miasteczko dziecięcych marzeń” Caritas-Spes archidiecezji lwowskiej.

Konstanty Czawaga

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

X