Barwy lwowskiego Festiwalu „Etnowyr” 2019

W dniach 22–25 sierpnia na Rynku oraz na placu przed dawnym kościołem dominikanów we Lwowie wirował doroczny Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny „Etnowyr”.

Odbywa się festiwal pod egidą CIOFF – Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Ludowej. Można było nie tylko posłuchać koncertów, ale też zobaczyć pokaz strojów ludowych z Polski, Francji, Słowenii, Łotwy, Panamy, Kolumbii i Ukrainy.

Folklor polski w tym roku reprezentował Zespół Folklorystyczny „Marynia” Wronieckiego Ośrodka Kultury, który powstał w 1993 roku. Został powołany do kultywowania tradycji tanecznych i muzycznych regionu szamotulskiego. Z upływem czasu wprowadzono do repertuaru zespołu tańce i przyśpiewki pochodzące z ponad 10 regionów Polski.

– Zespół tworzy około osiemdziesięcioosobowa grupa dzieci i młodzieży z Wronek i okolicznych miejscowości –powiedział dla Kuriera Galicyjskiego Dawid Jasiński, jeden z uczestników „Maryni”. – Najstarszy w naszym zespole ma 24 lata. Na festiwalu „Etnowyr” we Lwowie jesteśmy pierwszy raz, ale na Ukrainie byliśmy już dziewięć lat temu. Bardzo dobry klimat jest na tym festiwalu. Ludziom występy podobają się. Czasami wołają, że chcą bis – i to też jest uhonorowanie naszej pracy.

Na zakończenie wszyscy uczestnicy Festiwalu „Etnowyr” zatańczyli na lwowskim Rynku huculskiego „Arkana”.

Konstanty Czawaga
Fot. Konstanty Czawaga
{gallery}gallery/2019/etnowyr2019{/gallery}

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X