Arena Lwów – ośrodek koordynacyjny dla uchodźców wojennych fot. Aleksander Kuśnierz / Nowy Kurier Galicyjski

Arena Lwów – ośrodek koordynacyjny dla uchodźców wojennych

Dziesięć lat temu w tym miejscu grano w piłkę. Dziś Arena Lwów jest ośrodkiem koordynacyjnym dla uchodźców wojennych.

Chociaż w centrum koordynacyjnym dla uchodźców nie można przenocować, jest to pierwsze miejsce, gdzie ludziom udzielana jest pomoc. Odpoczną, zostaną nakarmieni i dostaną adres tymczasowego domu. Wolontariusze pomogą zrobić kolejny krok, wyruszyć dalej – za granicę albo zostać w Ukrainie. Iwanka Cheros, współkoordynator centrum dla przesiedleńców na Arenie tłumaczy, że ośrodek jest w stanie przyjąć wszystkie chętne osoby. – Nagłaśniamy, że organizujemy wyjazdy osobom, które wyraziły zgodę jechać do innych miast w obwodzie lwowskim. Tam jest wielu chętnych żeby przyjąć przesiedleńców – dodaje.

Wystraszeni pociskami spadającymi na ich domy, wycieńczeni długą podróżą potrzebują wsparcia, czasem po prostu rozmowy. Z uciekinierami pracują psychoterapeuci. Mariana Simkiw, wolontariuszka i lekarz psychoterapeuta opowiedziała nam: „Pomagamy ludziom dojść do siebie, opanować histerie, które tutaj się zdarzają. Ludzie są w panice, osłupieniu. Często nie wiedzą dokąd biec, co dalej robić. Koordynujemy i maksymalnie pomagamy psychologicznie, aby mogli sobie poradzić z tym co się odbywa.

Dwa tygodnie temu dzisiejsi uciekinierzy spacerowali po ulicach swoich miast. Teraz często nie wiedzą, co dalej. Stracili domy, pracę, większość z nich nie ma dokąd wrócić.

Od początku inwazji rosyjskich wojsk na wschodnią i centralną część Ukrainy Lwów dał schronienie ponad dwustu tysiącom osób. Jak mówi Andrij Sadowyj, mer Lwowa, miasto jest już na granicy swoich możliwości. By dalej pomagać, samo potrzebuje pomocy międzynarodowych organizacji.

Anna Gordijewska

Anna Gordijewska. Polka, urodzona we Lwowie. Absolwentka polskiej szkoły nr 10 im. św. Marii Magdaleny we Lwowie. Ukończyła wydział dziennikarstwa w Lwowskiej Akademii Drukarstwa. W latach 1995-1997 Podyplomowe Studium Komunikowania Społecznego i Dziennikarstwa na KUL. Prowadziła programy w polskim "Radiu Lwów". Nadawała korespondencje radiowe o tematyce lwowskiej i kresowej współpracując z rozgłośniami w Polsce i za granicą. Od 2013 roku redaktor - prasa, radio, TV - w Kurierze Galicyjskim, reżyser filmów dokumentalnych "Studio Lwów" Kuriera Galicyjskiego. Od września 2019 roku pracuje w programie dla TVP Polonia "Studio Lwów". Otrzymała nagrody: Odznaka "Zasłużony dla Kultury Polskiej", 2007 r ., Złoty Krzyż Zasługi, 2018 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X