Absynt – program trasy koncertowej

„Absynt” jest najnowszą częścią muzyczno-poetyckiego programu stworzonego przez ukraińskiego pisarza Jurija Andruchowycza i polski zespół Karbido. Idea „Absyntu” – stworzenia na podstawie powieści „Perwersja” syntetycznego liryczno-muzycznego programu (głos poety, tekst i muzyka), wzmocnionego i uzupełnionego wizualizacją w wykonaniu grupy КUB, АртПоле, Hermetic Garage, MixAllOffTunes i Ela Birylo.

 

Spektakl „Absynt” połączył w sobie tradycyjną muzykę, ironiczne i głęboko liryczne teksty i rozrywkowe video, tworząc jeden organiczny utwór. Premiera odbyła się 18 grudnia ubiegłego roku w Kijowskim konserwatorium i stała się wydarzeniem artystycznym roku.

 

Nazwa „Absynt” – to metafizyka. Jest to swego rodzaju parafraza na temat ulubionego napoju wszystkich dekadentów – absyntu. Symbolizuje też nieobecność (nawiązując do angielskiego znaczenia słowa absent – nieobecny) Ukrainy w Europie. Jednak współpraca polskich i ukraińskich twórców przeczy tej tezie.

W 2012 roku „Absynt” będzie prezentował Polskę i Ukrainę na kilku festiwalach międzynarodowych. Występy na Ukrainie zaplanowano w sześciu miastach:

29.05 – Iwano-Frankowsk, wojewódzka Filharmonia, ul. Kurbasa, 3, godz. 19:00;

31.05 – Lwów, Pierwszy Ukraiński Teatr dla Dzieci i Młodzieży, ul. Hnatiuka, 11, godz. 19:30;

02.06 – Kamieniec Podolski, Miejski Budynek Kultury, ul. Szewczenki, 20, godz. 19:00;

03.06 – Winnica, Miejski Pałac Sztuki „Zorza”, ul. Czerwonoarmiejska, 44, godz. 18:00;

05.06 – Odessa, kino „Maski”, ul. Olgijewska, 23, godz. 19:30;

07.06 – Charków, Budynek Aktora, ul. Krasina, 3, godz. 19:00.

Ukraińskim partnerem trasy artystycznej jest Fundacja Petra Poroszenki, który już od lat wspiera wspólne akcje Jurija Andruchowycza i zespołu Karbido na Ukrainie. Polscy partnerzy projektu to: Instytut Polski w Kijowie oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X