„A nadzieja znów wstąpi w nas”

Pod tym hasłem dnia 28 stycznia w Związku Polaków „Orzeł Biały” we Lwowie odbyły się jasełka – które ponownie przypomniały nam, jak ważny jest czas Bożego Narodzenia i dlaczego tak uroczyście je obchodzimy.

Tegoroczne jasełka przygotowali uczniowie sobotnio-niedzielnej szkoły pod kierunkiem Doroty Łabędzkiej. Do uroczystości dołączyli również uczniowie przygotowani przez Sołomiję Gelemey, Olgę Nadworną oraz Irenę Mysko.

Wszystkich gości przybyłych na uroczystość przywitał prezes Związku Polaków „Orzeł Biały”, Sergiusz Łukjanienko. Swą obecnością zaszczycili nas Konsul RP we Lwowie Krzysztof Jachowicz i ojciec Paweł Odój – proboszcz parafii św. Antoniego we Lwowie.

Uczniowie wcielili się w role z ogromnym zaangażowaniem. Występ był wzbogacony o śpiew kolęd. Przedstawienie miało bardzo ciekawą fabułę, pełną zaskakujących wątków, tworzących spójną całość. Składało się z dwóch części. Pierwsza część – „Wieczerza wigilijna” ukazała widzom polskie tradycje i zwyczaje związane ze świętami Bożego Narodzenia. Akcja toczyła się przy stole wigilijnym, przed sceną, gdzie matka i ojciec przybliżali swym córkom jak wyglądała Wigilia dawniej – w ich dzieciństwie, a jak dziś. Druga część rozpoczęła się kolędą „Bóg się rodzi” oraz odsłonięciem sceny, gdzie ukazała się piękna betlejemska szopka z Maryją tulącą do swej piersi nowonarodzonego Jezuska. Obok Maryi stał przejęty Józef, szopkę zaś otaczał zastęp aniołów. Na scenie ukazało się również jarzące się ognisko, przy którym ogrzewali się uśpieni pastuszkowie. Po chwili na scenę dołączyli Trzej Królowie, którzy złożyli Nowonarodzonemu cenne dary. Uczniowie wystąpili w specjalnie przygotowanych kostiumach oraz w pięknej scenografii nawiązującej do Betlejem. Mali aktorzy z dużym przejęciem i poświęceniem wiernie odtworzyli swoje role. Jasełka w wykonaniu dzieci wprowadziły wszystkich w iście świąteczny nastrój oraz swym pięknym i oryginalnym występem podbiły serca publiczności.

Kiedy część artystyczna dobiegła końca, wszyscy występujący na scenie, otrzymali gromkie brawa, które były uznaniem za piękne wykonanie przedstawienia. Następnie ojciec Paweł pobłogosławił opłatki, którymi staropolskim obyczajem wszyscy się podzielili, składając sobie nawzajem świąteczne i noworoczne życzenia. Społeczność szkoły oraz zaproszeni goście mogli wspólnie kolędować i przeżyć radość z bycia razem w tym szczególnym dla nas czasie.

Na zakonczenie prezes Związku Polaków „Orzeł Biały”, Sergiusz Łukjanienko złożył podziękowania nauczycielkom, które przygotowały uroczystość oraz podziękował wszystkim uczestnikom i ich rodzicom za pomoc, zapraszając wszystkich na słodki poczęstunek.

Dorota Łabędzka
Tekst ukazał się w nr 3 (295) 13-26 lutego 2018

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X