Spotkanie opłatkowe Towarzystwa Kultury Polskiej Ziemi Lwowskiej

Spotkanie opłatkowe Towarzystwa Kultury Polskiej Ziemi Lwowskiej

Spotkanie opłatkowe członków TKPZL odbyło się na dużej sali Uniwersytetu Medycznego, gdzie zebrało się kilkaset członków Towarzystwa.

Prezes TKPZL Emil Legowicz witał obecnych, wśród których – członkowie chóru „Echo”, chóru „Lutnia, zespół „Wesoła Lwowska Fala” pod kierownictwem Edwarda Sosulskiego.

Większość obecnych członków Towarzystwa to osoby, które zakładały jego podwaliny w dalekich już latach 90. XX wieku i nadal, nie zważając na wiek, aktywnie pracują na rzecz krzewienia polskości i rozwoju kultury polskiej na Ziemi Lwowskiej. Na spotkanie opłatkowe przybyli też przedstawiciele Konsulatu Generalnego RP we Lwowie, wiceprezes Federacji Organizacji Polskich na Ukrainie Teresa Dutkiewicz, prezes Towarzystwa Opieki nad Grobami Wojskowymi Janusz Balicki, prezes Uniwersytetu Trzeciego Wieku Ewelina Małanicz. Spotkanie opłatkowe zaszczycił swoją obecnością JE ks. arcybiskup Mieczysław Mokrzycki, metropolita lwowski. Obecni byli przedstawiciele mediów polskich ze Lwowa, Przemyśla i Rzeszowa.

Spotkanie opłatkowe zainaugurował prezes Emil Legowicz, który złożył serdeczne życzenia dla wszystkich obecnych z okazji Świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku i zaznaczył, że działalność Towarzystwa przez wszystkie lata jego istnienia rozwija się w kierunku wzajemnego poszanowania każdego jej członka, oraz życzył, aby miłość była na co dzień w każdym polskim domu, w każdej polskiej rodzinie. Ewelina Małanicz przywitała wszystkich w imieniu słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku i życzyła obecnym zdrowia, radości, tylko szczęśliwych dni w 2018 roku. Konsul Jadwiga Żak powiedziała, że z całego serca życzy wszystkim co najlepszego, błogosławieństwa Bożego w każdym dniu i w każdej pracy.

Następnie prezes E. Legowicz zwrócił się do arcybiskupa Mieczysława Mokrzyckiego z prośbą o błogosławieństwo dla dzisiejszego spotkania, dla każdego z zebranych. Jego Ekscelencja powiedział: „Zacznijmy od kolędy!” i zaczął pierwsza zwrotkę, śpiew podchwyciła i zagrała kapela „Wesoła Lwowska Fala”, a za artystami – cała sala. Po odśpiewaniu kolędy abp Mokrzycki wszystkich serdecznie pozdrowił i pobłogosławił opłatki.

– Dziękuję wszystkim członkom TKPZL za waszą postawę, za to, że jesteście fundamentem i polskości, i kościoła katolickiego na Ukrainie i na Ziemi Lwowskiej. Jesteście ziarnem, które rzucone w ziemię wydaje swoje plony na tej ziemi. Często słyszymy, że Kościół katolicki na Ukrainie nie ma przyszłości, ale ciągle z tym walczymy. W 2017 roku mamy na terenie Lwowa osiągnięcia. W Brzuchowicach budujemy nowy kościół, ma on prawie już pokryty dach. Rozpoczęliśmy budownictwo kościołów w Zimnej Wodzie, w Sokolnikach – czyli przy ul. Stryjskiej. Kupiliśmy działkę pod budowę świątyni na Lewandówce. Funkcjonuje przytułek dla bezdomnych przy kościele na Zboiskach i Dom Seniora w Brzuchowicach. Kościół nasz ciągle się rozwija. Są to plony naszej wspólnej pracy. Życzę, drodzy moi, żeby Boże Dziecię zawsze wypełniało nas miłością, dobrocią, także nadzieją na jutro. Niech Boże Dziecię błogosławi nas w Nowym Roku, żeby my i dalej wzajemnie się wspierali, tworzyli solidarność, jeden o drugim pamiętali w miarę naszych możliwości i nadal krzewili tutaj wiarę naszych ojców i praojców – powiedział arcybiskup.

Następnie abp Mieczysław Mokrzycki podzielił się opłatkiem ze wszystkimi oraz wszyscy składali sobie wzajemnie najserdeczniejsze życzenia. Radosnym przeżyciem dla wszystkich były piękne polskie kolędy i piosenki w wykonaniu chórów „Lutnia” i „Echo”. Pierwszy wystąpił pod batutą Marii Sołomko, drugi – Edwarda Kuca. Dalej spotkanie potoczyło się wesoło przy melodiach zespołu „Wesoła Lwowska Fala” pod kierownictwem Edwarda Sosulskiego. Zespół zaprezentował bogaty program, złożony z piosenek lwowskich, batiarskich i polskich. W większości były to melodie przedwojenne, walczyki i tanga.

Zebrani, nie zważając na wiek, bawili się znakomicie. Przy stołach było niemało wspomnień i rozmów o tym, żeby podobne spotkania odbywały się w Domu Polskim. Mamy nadzieję, że zostało czekać już niedługo.

Jurij Smirnow

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X