9. Szczyt Inicjatywy Trójmorza w Wilnie fot. prezydent.pl

9. Szczyt Inicjatywy Trójmorza w Wilnie

Bezpieczeństwo regionu, inicjatywa podwyższenia wydatków na obronność, zacieśnianie współpracy transportowej między państwami Trójmorza oraz rozwój relacji transatlantyckich – to tematy rozmów podczas 9. Szczytu Inicjatywy Trójmorza. Litwa była gospodarzem szczytu formatu łączącego 13 krajów Unii Europejskiej, położonych między Adriatykiem, Bałtykiem i Morzem Czarnym.

W skład Inicjatywy Trójmorza wchodzą: Austria, Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Estonia, Węgry, Łotwa, Litwa, Polska, Rumunia, Słowacja, Słowenia i Grecja. Z tym formatem stowarzyszone są Ukraina i Mołdawia. Strategicznymi partnerami Inicjatywy Trójmorza są Stany Zjednoczone, Niemcy i Komisja Europejska. Na szczycie w Wilnie dołączyła do nich Japonia.

Polska obejmie prezydencję w Inicjatywie Trójmorza

W odbywającym się w Wilnie spotkaniu uczestniczył prezydent RP Andrzej Duda. Podczas sesji otwierającej Szczyt prezydent RP zauważył, że rosyjska inwazja na Ukrainę motywuje państwa regionu do pogłębienia współpracy w ramach Inicjatywy Trójmorza. – Neoimperialny reżim na Kremlu jasno zadeklarował wolę odbudowy rosyjskiej strefy wpływów w Europie Środkowej, wolę osłabiania, zastraszania i podporządkowywania sobie państw naszego regionu. Aby się temu przeciwstawić, musimy działać razem – mówił Andrzej Duda.

Jak dodał, skuteczne przeciwstawienie się rosyjskiemu imperializmowi „wymaga solidarnego zaangażowania oraz sprawiedliwego rozłożenia związanych z tym ciężarów i obowiązków”.

Andrzej Duda przypomniał, że w czasie wizyty w Waszyngtonie wystąpił z inicjatywą ustalenia minimalnego progu wydatków państw Sojuszu Północnoatlantyckiego na obronność. Podkreślił, że kilka dni temu wystosował list do wszystkich przywódców państw Sojuszu oraz Sekretarza Generalnego NATO Jensa Stoltenberga z uzasadnieniem tej propozycji.

– W obliczu rosnącego zagrożenia powinno to być już nie 2%, ale 3% rocznego PKB. Jeden z amerykańskich ekspertów ukuł nawet frazę „trzy morza – trzy procent wydatków na obronność”. Jestem przekonany, że trafnie wskazuje ona na istotę wyzwania, które stoi dzisiaj przed krajami naszego regionu – wskazywał Andrzej Duda.

W czasie konferencji prasowej prezydent Andrzej Duda zwrócił uwagę, że w ostatnim czasie obserwujemy coraz większe zainteresowanie współpracą w ramach Inicjatywy Trojmorza. Wyjaśnił, że w tym roku w obradach uczestniczyło 24 reprezentantów państw oraz przedstawiciel Komisji Europejskiej.

– Cieszymy się, że jako partner strategiczny dołączyła do naszego forum współpracy również Japonia, a wolę stowarzyszenia się z Trójmorzem zgłosiła Czarnogóra – mówił.

Prezydent wskazał, że powodem zainteresowania jest dobrze funkcjonująca współpraca pomiędzy państwami. Podkreślał, że jest ona wydajna, a jej efekty są widoczne w realizowanych licznych projektach.

– Mówiliśmy dzisiaj bardzo dużo o rozwoju infrastruktury – budowie Via Baltica, Via Carpatia, która bardzo szybko postępuje, w szczególności w Polsce. Mamy za zadanie wybudować ponad 600 km drogi i wierzę, że w ciągu kilku lat ukończymy tę wielką inwestycję – bardzo trudną, zwłaszcza na południu w terenie górskim – argumentował Andrzej Duda.

Prezydent RP podkreślał, że dzięki uruchomieniu interkonektorów gazowych w krajach Inicjatywy, budowie gazociagu Baltic Pipe, gazoportów i terminali LNG możliwe było poradzenie sobie z kryzysem wywołanym nagłym odcięciem od rosyjskich dostaw. – Mimo, że Gazociąg Jamalski został przez Rosję zamknięty, a dostawy – wbrew umowie – przerwane nie zabrakło gazu ani dla naszego przemysłu w Polsce, ani dla gospodarstw domowych. To był wielki sukces współpracy Trójmorza – mówił.

Wskazywał, że Inicjatywa Trójmorza jest atrakcyjnym formatem ze względu na dobrze prosperujące gospodarki oraz zrozumienie, że wzmacniając współpracę w zakresie infrastruktury: energetycznej, drogowej, kolejowej – zapewniamy bezpieczeństwo w tej części Europy.

Prezydent zauważył, że jest to ważne szczególnie w czasie trwającej wojny na Ukrainie, kiedy potrzebna jest zdolność do szybkiego interweniowania, w tym do przekazywania wsparcia.

Andrzej Duda poinformował, że kolejny Szczyt Inicjatywy Trójmorza odbędzie się w Polsce. Jednocześnie podziękował Prezydentowi Węgier Tamásowi Sulyokowi za odstąpienie Polsce prawa do organizacji Szczytu w 2025 roku.

Prezydent Wołodymyr Zełenski o wsparciu dla Ukrainy

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wezwał uczestników szczytu Inicjatywy Trójmorza do wzmocnienia sprzeciwu wobec Rosji. – Musimy być szczerzy: sojusz jest testowany właśnie tutaj – w obronie przed rosyjskim terrorem. I żeby te same rosyjskie rakiety nie latały nad Wilnem, Warszawą czy Kiszyniowem, nie powinny latać nad Odessą i Charkowem – oświadczył głowa państwa podczas przemówienia w Wilnie.

Wołodymyr Zełenski podziękował wszystkim, którzy kontaktują się z partnerami Ukrainy i wykorzystują wszelkie możliwe metody i środki: dyplomację, media, pracę polityczną. I osobno podkreślał, że współpraca ze Stanami Zjednoczonymi ma fundamentalne znaczenie. Prezydent Ukrainy wezwał także państwa uczestniczące w szczycie do stworzenia jak największej liczby wspólnych przemysłów obronnych, a jednocześnie do podjęcia maksymalnych wysiłków w celu zablokowania dostaw do Rosji komponentów, które będzie mogła wykorzystać w swojej produkcji wojskowej.

To w tym roku musimy skoncentrować cały nasz wspólny potencjał na ochronie Ukrainy i niepodległości każdego narodu graniczącego z Rosją. Prezydent Wołodymyr Zełenski oświadczył to podczas konferencji prasowej po wynikach szczytu Inicjatywy Trójmorza.

– Bardzo ważne jest, aby każdy z partnerów wywiązał się ze swoich obietnic dotyczących dostaw broni i amunicji, a także naszych umów o wspólnej produkcji. Każdego dnia wystrzeliwane są rosyjskie rakiety, a liczba obietnic rośnie każdego dnia. Na co dzień ukraińscy żołnierze na froncie wytrzymują brutalny nacisk rosyjskiej artylerii i kierowanych bomb lotniczych. Rzeczywistość powinna wreszcie zacząć dopasowywać się do słów” – podkreślił prezydent Ukrainy.

Wołodymyr Zełenski podkreślił, że priorytetem numer jeden jest wzmocnienie obrony powietrznej Ukrainy. – Mamy pilną potrzebę ochrony Charkowa, Odessy, Mikołajowa, Zaporoża i wszystkich innych naszych miast przed rosyjskimi atakami. Dziękuję każdemu przywódcy, który nas słyszy, jest gotowy pomóc w komunikacji z innymi partnerami, aby Ukraina wreszcie otrzymała systemy obrony powietrznej, które mogą nam pomóc. Istnieją na świecie i muszą chronić życie” – powiedział ukraiński przywódca.

– Ten rok powinien być czasem na podjęcie wszelkich niezbędnych kroków, które sprawią, że nasze zwycięstwo nad rosyjskim terrorem stanie się rzeczywistością. To jest możliwe. Ale jest to możliwe tylko w jedności – naszej z Wami i wszystkimi partnerami. I pod warunkiem, że rzeczywistość będzie odpowiadać naszym z Wami oświadczeniom i umowom – podsumował prezydent Zełenski.

Spotkanie prezydentów Polski i Ukrainy

Na marginesie Szczytu Inicjatywy Trójmorza prezydent RP Andrzej Duda spotkał się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.

Ukraiński przywódca podziękował Polsce za konsekwentne wsparcie Ukrainy i pomoc obronną. Wołodymyr Zełenski odnotował udział kraju w czeskiej inicjatywie zakupu amunicji dla Ukrainy. Poinformował także Andrzeja Dudę o rosyjskich ostrzałach na obiekty energetyczne, likwidacji skutków i trudnej sytuacji w Charkowie.

Prezydenci Ukrainy i Polski rozmawiali o przygotowaniach do Światowego Szczytu Pokojowego w Szwajcarii, dwustronnej umowie o bezpieczeństwie oraz współpracy w zakresie przyszłego członkostwa Ukrainy w UE i NATO.

źródło: prezydent.pl; president.gov.ua

X