Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden przybył do Polski fot. Jakub Szymczuk/KPRP

Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden przybył do Polski

W piątek, 25 marca po godz. 14 na lotnisku Rzeszów-Jasionka wylądował Air Force One z prezydentem USA Joe Bidenem na pokładzie. Amerykańskiego lidera, który rozpoczął dwudniową wizytę w Polsce, powitał prezydent Andrzej Duda:

– Pańska obecność tutaj to wielkie świadectwo jedności w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego, ogromnego wsparcia, jak również znaczenia, jakie Stany Zjednoczone mają dla stabilności pokoju światowego, dla przywracania pokoju w miejscach, gdzie dzieją się trudne sytuacje, gdzie ktoś porywa się na akty agresji wobec innych demokratycznych, wolnych narodów. Tak jak to dzisiaj dzieje się wobec Ukrainy, gdzie rosyjska agresja niestety od praktycznie miesiąca jest faktem – powiedział Prezydent Andrzej Duda podczas powitania amerykańskiego prezydenta.

Prezydent Andrzej Duda razem z Prezydentem Stanów Zjednoczonych Joe Bidenem spotkał się z reprezentantami organizacji pozarządowymi, które są zaangażowane w pomoc uchodźcom z Ukrainy.

Następnie prezydenci Polski i Stanów Zjednoczonych udali się na spotkanie z żołnierzami. Każdy z prezydentów spotkał się z wojskowymi swojego kraju: Joe Biden – z żołnierzami 82. Dywizji Powietrznodesantowej (82nd Airborne Division), a Andrzej Duda odwiedził żołnierzy 18. Dywizji Zmechanizowanej.

Tego samego dnia prezydent USA wyleciał z Rzeszowa do Warszawy, ponieważ w sobotę zaplanowane jest spotkanie prezydentów w Pałacu Prezydenckim. Na Dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego Joe Bidena powita Andrzej Duda, a następnie udadzą się na rozmowy prezydentów „w cztery oczy” oraz rozmowy w formacie dwustronnych delegacji. Po rozmowach przewidziane jest spotkanie prezydentów z mediami.

W godzinach popołudniowych zapowiedziane jest przemówienie Bidena na dziedzińcu Zamku Królewskiego. Jak donosi Biały Dom, przemówienie będzie dotyczyło „zjednoczonych wysiłków wolnego świata wspierającego naród ukraiński, pociągnięcia Rosji do odpowiedzialności za jej brutalną wojnę i obrony przyszłości zakorzenionej w zasadach demokratycznych”.

Prezydent USA odwiedzi też Stadion Narodowy, gdzie – jak mówił szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch – zapozna się z zakresem i rodzajami pomocy, którą udziela Polska uchodźcom z Ukrainy. Prezydentowi USA mają towarzyszyć premier Mateusz Morawiecki oraz prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Stanów Zjednoczonych Jake Sullivan, opisując wizytę prezydenta Bidena w Polsce, zaznaczył, że „Polska przyjęła na siebie największe brzemię poza Ukrainą, jeśli chodzi o humanitarne skutki inwazji i napływ uchodźców. Polska to miejsce, gdzie napłynęła znacząca liczba naszych sił, by móc obronić i wzmocnić wschodnią flankę, Polska musi się mierzyć nie tylko z konfliktem na Ukrainie, ale też obecnością wojsk Rosji na Białorusi, co fundamentalnie zmieniło sytuację bezpieczeństwa”.

Dodatkowo Jake Sullivan zapowiedział, że w trakcie wizyty Joe Biden będzie omawiał z sojusznikami temat długoterminowych zmian w rozmieszczeniu wojsk na wschodniej flance NATO. Powiedział między innymi, że: „choć amerykańscy dowódcy uważają, że w chwili obecnej na miejscu jest wystarczająca liczba wojsk USA, wciąż potrzeba decyzji w sprawie dyslokacji wojsk w dłuższej perspektywie”.

Przemawiając w czwartek w Brukseli prezydent Andrzej Duda powiedział: „wizyta amerykańskiego przywódcy to potwierdzenie bardzo dobrych relacji; w ostatnim czasie w Polsce gościli Sekretarz Obrony USA Lloyd Austin, Sekretarz Stanu USA Antony Blinken i Wiceprezydent USA Kamala Harris.”

Opracowano na podstawie: prezydent.pl oraz gazetaprawna.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

X