2013 Rokiem Juliana Tuwima

2013 Rokiem Juliana Tuwima

 

W tym roku mija 60 lat od śmierci Juliana Tuwima (1894 – 1953) i 100 lat od jego poetyckiego debiutu. Nic więc dziwnego, że Urząd Miasta Łodzi i Stowarzyszenie Pisarzy Polskich Oddział w Łodzi wystąpiły z propozycją ustanowienia roku 2013 Rokiem Juliana Tuwima, który w tym mieście się urodził, z którym uczuciowo się związał i utożsamiał.

Sejmowa Komisja Kultury i Środków Przekazu poparła łódzką inicjatywę i na 28 posiedzeniu Sejmu w dniu 7 grudnia 2012 r. postanowiono, że obecny rok poświęcony zostanie twórczości i pamięci tego wybitnego poety.

 

W uzasadnieniu Uchwały Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej stwierdzono: „Poezja Juliana Tuwima jest jedną z najważniejszych w XX wieku propozycji uprawiania sztuki słowa. Bogata i różnorodna twórczość autora „Kwiatów Polskich” stanowi żywotną i atrakcyjną propozycję dla odbiorców w każdym wieku”. Debiutancki wiersz Juliana Tuwima „Prośba” przeczytała zebranym na sejmowej sali Iwona Sledzińska-Katarasińska, przewodnicząca Komisji Kultury i Środków Przekazu:

Jedni niech będą rycerze,
Wojenne niech noszą szaty,
Niech mają miecze, puklerze…
Inni niech będą, jak kwiaty…
Jedni niech będą za czynem,
Niech skroń laurami okręcą…
Inni kwitnącym jaśminem,
Inni niech cicho się smęcą…
Jedni niech walczą! Niedolę
Gnieść im potęgą swej ręki!
Inni niech w zmierzch idą w pole
I nucą tęskne piosenki…

Lecz tych i tamtych niech bierze
Słońce dla Ducha objaty,
Choć jedni będą rycerze
A inni będą jak kwiaty.

6 stycznia 2013 r. na ul. Piotrkowskiej w Łodzi, przy Pomniku Ławeczce zostały zainagurowane obchody Roku Poety. Rozdawano wówczas reprint strony Kuriera Warszawskiego z tym właśnie najwcześniejszym utworem Tuwima. Dziewiętnastoletni poeta podpisał go przed stu laty inicjałami S. M., od imienia i nazwiska ukochanej, późniejszej żony.

Jak podkreśliła wiceprezydent Łodzi Agnieszka Nowak, Tuwim jest dla łodzian niezwykle ważną postacią i dlatego będzie godnie czczony w licznych imprezach, uroczystościach i wydarzeniach kulturalnych. Planowana jest m.in. multimedialna wystawa „O gorejącej treści zdarzeń” (nawiązująca do tomu „Treść gorejąca”), która ma być pokazywana w całej Polsce i za granicą, także plenerowy spektakl „Bal w Operze”, koncert „Słopiewnie” czyli poezja Tuwima w interpretacji kompozytorów XX wieku, wielkie urodziny Tuwima, Grand Valse Brillante w ramach Święta Łodzi (29 lipca) i ciekawe pomysły artystyczne podczas lata w pociągu TUWIM relacji Łódź – Warszawa.

Z całą pewnością odbędzie się wiele imprez polonijnych poza granicami kraju, bo przecież poeta znał smak emigracji i nastroje panujące wśród rodaków na obczyźnie, przez co jest nam jeszcze bliższy. Niech więc poezja Juliana Tuwima towarzyszy nam częściej niż zwykle w tym roku, niech nas bawi, rozczula, uczy wrażliwości, także samokrytycyzmu i… przypomina niekiedy dzieciństwo. Niechże natchnie nas do działania, do przygotowania artystycznych programów z „ poezją Wielkiego Skmandryty w tle”…

 

S. R.
polonia-viva.eu


Obejrzyj wideo:

BULDOG – Ostry Erotyk

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

X