13. rocznica katastrofy smoleńskiej fot. Przemysław Keler/KPRP

13. rocznica katastrofy smoleńskiej

Dziś przypada 13. rocznica katastrofy smoleńskiej, w której zginęło 96 osób, w tym prezydent RP Lech Kaczyński z małżonką Marią. Prezydent Andrzej Duda przyjechał na Wawel, by oddać hołd spoczywającej w krypcie Katedry na Wawelu Parze Prezydenckiej. Prezydentowi towarzyszą zastępca szefa Kancelarii Prezydenta RP Piotr Ćwik i sekretarz stanu w KPRP Wojciech Kolarski. W uroczystości uczestniczy także Marta Kaczyńska z najbliższymi.

foto. prezydent.pl

W katedrze odprawiona została msza święta. Potem Andrzej Duda złożył wieniec przed sarkofagiem Pary Prezydenckiej.

Uroczystości pogrzebowe Pary Prezydenckiej odbyły się w Krakowie 18 kwietnia 2010 r. Spoczęli oni w sarkofagu w krypcie pod Wieżą Srebrnych Dzwonów na Wawelu. W krypcie znajduje się także tablica ku czci ofiar katastrofy pod Smoleńskiem. Widnieje na niej łacińska sentencja Corpora dormiunt, vigilant animae (Ciała śpią, dusze czuwają).

Samolot specjalny Tu–154M, którym Para Prezydencka Lech i Maria Kaczyńscy lecieli do Katynia na uroczystości 70. rocznicy zbrodni katyńskiej, rozbił się 10 kwietnia 2010 r. o godzinie 8.41 w pobliżu lotniska Smoleńsk–Północny. W katastrofie zginęły także 94 inne osoby, w tym wielu wysokich rangą urzędników państwowych, dowódców wojskowych oraz duchownych. Na pokładzie Tu–154M znajdowało się m.in. jedenastu pracowników Kancelarii Prezydenta.

żródła: prezydent.pl

X