Lato z Polską

Lato z Polską

Od 7 do 20 czerwca miały miejsce warsztaty edukacyjne dla dzieci i młodzieży pochodzenia polskiego z Sambora i Łanowic na Ukrainie.

Dzieci i młodzież z Ukrainy została zakwaterowana w Bursie Państwowych Szkół Budownictwa w Bytomiu. Program pobytu młodych ludzi w Polsce był bardzo urozmaicony.

Już w drugim dniu udali się na wycieczkę do Warszawy. Z przewodnikiem zwiedzili Krakowskie Przedmieście, Stare Miasto, spacerowali brzegiem Wisły, byli w Sejmie i Senacie RP, w siedzibie Stowarzyszenia Wspólnota Polska, przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Wieczorem zmęczeni, ale zadowoleni powrócili do Bytomia.

Fot. Piotr Szromek

Młodzież z Ukrainy aktywnie uczestniczyła w pikniku rodzinnym w Szkole Podstawowej nr 51 z Oddziałami Integracyjnymi w Bytomiu. W ramach pikniku miały miejsce gry zespołowe: piłka nożna, siatkówka, siatkówka plażowa, hokej na trawie; pokazy strażackie, pokazy artystyczne i wiele innych ciekawych imprez.

Podczas spaceru z przewodnikiem po Bytomiu młodzież poznała tajemnice bytomskich kamienic i historię kościoła Mariackiego. Odbyło się też wiele lekcji edukacyjnych, m.in.: w miejskiej Bibliotece Publicznej im. prof. Władysława Studenckiego, lekcja z kulturoznawstwa na Uniwersytecie Śląskim oraz w Oddziałowym Biurze Edukacji Narodowej w Warszawie i Przystanku Historii Centrum Edukacyjne IPN im. Henryka Sławika w Katowicach, a także lekcja muzealna w Muzeum Górnośląskim. Młodzież uczestniczyła w konkursie czytelniczym w Szkole Podstawowej nr 51 w Bytomiu.

14 czerwca młodzi Polacy z Ukrainy przebywali u Matki Bożej Częstochowskiej, gdzie uczestniczyli we mszy św. i poznali historię cudownego obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej. Natomiast 17 czerwca odbyła się wycieczka do Wadowic, zwiedzanie muzeum Jana Pawła II i miejsc związanych z życiem papieża Polaka.

Fot. Anna Dziadek

Pobyt uczestników projektu Lato z Polską zakończył się 20 czerwca. Wypoczęci i wzbogaceni o nowe doświadczenia powrócili do swych domów.

Projekt edukacyjno-wypoczynkowy został zrealizowany przez Górnośląski Oddział Stowarzyszenia Wspólnota Polska w Katowicach. Przedsięwzięcie zostało współfinasowane przez Senat RP w ramach sprawowania opieki nad Polonią i Polakami za granicą.

Alicja Brzan-Kloś

Tekst ukazał się w nr 12 (280) 30 czerwca – 13 lipca 2017

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X