Zielone światło dla linii kolejowej 102

Zielone światło dla linii kolejowej 102

Podczas XX międzynarodowej konferencji „Europa Karpat”, która miała miejsce w Przemyślu uczestnicy obrad poruszyli problem odnowienia linii kolejowej 102 z Przemyśla do Ustrzyk Dolnych przez Malhowice-Niżankowice.

– Robimy wszystko, aby przez takie konferencje jak dzisiaj, nagłaśnianie tematów, które są ważne jak chociażby budowa kolejnego przejścia granicznego Malhowice-Niżankowice czyli tego przejścia komunikacyjnego w Karpaty Wschodnie przez Ukrainę, przez nasze miasta partnerskie takie jak Drohobycz, Truskawiec czy Schodnica, aby dotrzeć do Rumunii i tam również zadzierzgnąć te kontakty, które będą owocować dla całych Karpat, będą brały czynny udział w budowaniu marki karpackiej, a tym samym także przybliżały turystom Przemyśl – zaznaczył Robert Choma, prezydent Przemyśla.

{youtube}m1Zrn14bFQk{/youtube}

Po przejażdżce drezyną kolejową do przejścia granicznego z Ukrainą, minister infrastruktury Andrzej Adamczyk zaznaczył, że chciałby przywrócić ruch pociągów na linii 102, która prowadzi z Przemyśla do Malhowic i dalej do Chyrowa na Ukrainie. Minister Adamczyk również zadeklarował, że przyzna ok. 40 mln. zł na remont linii 102.

– Zorganizowaliśmy przejazd dla ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka oraz przewodniczącego Sejmowej Komisji Bogdana Rzońcy linią kolejową 102 do granicy polsko-ukraińskiej w Malhowicach i z powrotem. Pan Minister pochylał się nad problemem odtworzenia tej linii kolejowej. Gorąco dyskutowaliśmy o tym, ażeby dokonać pierwsze kroki, aby wrócić z tym połączeniem przez Chyrów w Bieszczady” – powiedział Karol Gajdzik, prezes Stowarzyszenia Linia 102.pl

Fot. Archiwum Linia 102.pl

Na temat przyszłości linii 102 wypowiedzieli się przedstawiciele z Polski i Ukrainy.

– To też jest przedmiotem naszego zainteresowania. W ostatnich latach skoncentrowaliśmy się głównie na połączeniach drogowych. Ale tutaj brakuje nam bardzo połączeń kolejowych, szczególnie na południe i południowy wschód. I faktycznie zaczynamy od analiz i przygotowania projektów. Jeżeli te analizy się potwierdzą, to będziemy je w dalszych etapach finansować. W dłuższej perspektywie myślimy o tym, jak te nasze wysiłki na terenie polskiej części Bieszczad zintegrować z działaniami po drugiej stronie granicy w ramach kolejnych programów Unii Europejskiej, które wspierają wspólne działania polsko-ukraińskie – zaznaczył minister inwestycji i rozwoju RP Jerzy Kwieciński.

– To jest bardzo ważne przedsięwzięcie. Co więcej, dużo się o tym mówi i konieczne trzeba to już zrobić. Dotyczy to zwłaszcza przejścia dla pieszych i kolei. Dziękuję wszystkim tym nieobojętnym działaczom społecznym, zarówno ze strony polskiej, jak i ukraińskiej, którzy robią coś dla zjednoczenia. Pociąg Kijów-Lwów-Przemyśl również nie był łatwym dla wdrożenia, ale udało się to właśnie dzięki naszej komisji – powiedziała Oksana Juryneć, współprzewodnicząca grupy ds. stosunków z Polską Rady Najwyższej Ukrainy.

28 grudnia 2016 roku po raz pierwszy od 25 lat polski szynobus z Przemyśla przekroczył granicę polsko-ukraińską w Malhowicach-Niżankowicach (Fot. Konstanty Czawaga)

Linia kolejowa Przemyśl – Niżankowice nie była używana od 1994 roku. Dzięki staraniom wolontariuszy ze Stowarzyszenia Linia 102.pl udało się oczyścić trasę z drzew i krzewów, a 28 grudnia 2016 roku na trasie Przemyśl – Niżankowice po raz pierwszy od 25 lat przejechała lokomotywa, wioząca w ramach ukraińsko-polskiej akcji „Mikołaj bez granic” prezenty dla dzieci z rejonów starosamborskiego i samborskiego w obwodzie lwowskim. Następnie Linia 102.pl zorganizowała kolejne wyjazdy drezynami tą trasą tym samym pokazując atrakcyjność przejazdu kolejowego Przemyśl – Niżankowice – Chyrów, jako najkrótszej drogi zarówno do ukraińskich Karpat, jak i polskich Bieszczadów.

Na początek marca 2018 roku Stowarzyszenie Linia 102.pl zaplanowała kolejną akcję społeczną jadąc szlakiem turystycznym linią 102 z Przemyśla do Ustrzyk Dolnych przez Malhowice-Niżankowice.

Konstanty Czawaga, Eugeniusz Sało

Czytaj także: XX konferencja „Europa Karpat”: projektowanie przyszłości

Z Przemyśla o relacjach polsko-ukraińskich

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X