Zespół „VOX” wystąpił przed Polakami na Wschodzie Konsul Generalny RP we Lwowie Grzegorz Opaliński (od prawej), Prezes Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie” Jerzy Marek Nowakowski, ks. Jan Nikiel (fot. Maria Basza)

Zespół „VOX” wystąpił przed Polakami na Wschodzie

Na zaproszenie Konsulatu Generalnego Rzeczypospolitej Polskiej we Lwowie w kilku miastach lwowskiego okręgu konsularnego odbył się koncert zespołu „VOX” z Zamościa.

18 grudnia grupa wystąpiła w kościele parafialnym w Mościskach, 19 grudnia – w Samborze, natomiast w Katedrze Lwowskiej – 20 grudnia. W repertuarze zespołu „VOX”, oprócz kolęd, znalazły się także inne utwory muzyczne – piosenki o miłości i o radości.

Fakt, że w tym dniu była bardzo niska temperatura, również w Katedrze Lwowskiej, która nie jest ogrzewana, sprawił, że artystom bardzo się przydały szaliki odrodzonego klubu sportowego Pogoni Lwów. Muzycy z radością przyjęli ten atrybut sportowy, który im wręczyli: Konsul Generalny RP we Lwowie Grzegorz Opaliński, Prezes Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie” Jerzy Marek Nowakowski i członek Zarządu Krajowego Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” Michał Dworczyk.

Na koncert, w Katedrze Lwowskiej, oprócz mieszkających tu Polaków, przybyli prezesi organizacji polskich, którzy w tym dniu mieli swoje spotkanie opłatkowe. „Bardzo się cieszę, że coś, co odbywa się we Lwowie nigdy nie omija naszej Katedry. Chociaż kolędy, które zostaną wykonane niejako wyprzedzają czas okresu Bożego Narodzenia, jednak musimy sobie uświadomić, że Chrystus rodzi się nieustannie w naszych sercach. W tym duchu przeżywajmy dzisiejszy koncert kolęd, aby Chrystus, który chce przyjść do naszych serc, znalazł w nich swoje miejsce, miejsce, w którym będzie dobrze się czuł. Tak, jak dobrze się czuje tutaj, wśród nas, w Katedrze bo od wieków ochrania i to miejsce, i to miasto” – powiedział proboszcz Katedry Lwowskiej ks. Jan Nikiel.

Repertuar zespołu „VOX” stanowią m.in. kolędy: „Bóg się rodzi”, „Przybieżeli do Betlejem”, „Jezus malusieńki”, „Tryumfy Króla Niebieskiego”, „Gdy się Chrystus rodzi”, „Anioł pasterzom mówił”, „Wśród nocnej ciszy”, „Bracia, patrzcie jeno”, Lulajże Jezuniu”, „Zaśnij Dziecino”, „Cicha noc”, „Do szopy, hej, pasterze”, „Zaśnij Dziecino”.

„VOX” powstał w 1978 r. kiedy to Witold Paszt założył męski kwartet wokalny w składzie: Andrzej Kozioł, Witold Paszt, Jerzy Słota, Ryszard Rynkowski. Na polskim rynku rozrywki „VOX” stanowił absolutne novum: czterej chłopcy śpiewali hity, tworząc jednocześnie widowiskowe show. Zespól wygrywał plebiscyty radiowe, telewizyjne i prasowe. Koncertował w NRD, RFN, Holandii, Szwecji, na Kubie, w Czechosłowacji, ZSRR, i Bułgarii oraz w ośrodkach polonijnych USA, Kanady i Australii. Na jego repertuar składają się ballady, pieśni gospel, standardy jazzowe, utwory pop i funky. W 1987 r., po rozstaniu się z Ryszardem Rynkowskim do zespołu dołącza Dariusz Tokarzewski. Od 1996 roku grupa występuje jako tercet, bez Andrzeja Kozioła. Obecnie skład zespołu przedstawia się następująco: Witold Paszt, Dariusz Tokarzewski, Jerzy Słota.

Maria Basza
Tekst ukazał się w nr 1 (101) 15-28 stycznia 2010

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

X