Żegnaj, szkoło!

W piątek, 31 maja zabrzmiał ostatni dzwonek dla maturzystów Szkoły nr 10 im. św. Marii Magdaleny.

Dyrektor szkoły Ryszard Vincenc przywitał serdecznie gości – przyjaciół szkoły, nauczycieli, uczniów i ich rodziców tymi słowy:

– Szkolnych dzwonków jest dużo, jednak ostatni dzwonek to jest największe święto. Będziemy odpoczywać i z niecierpliwością oczekiwać następnego dzwonka – pierwszego. Doczekają się pierwszego dzwonka wszystkie klasy, oprócz jednej. Dzisiaj żegnamy naszą 11 klasę. Naszych kochanych absolwentów, dla których ten dzwonek jest rzeczywiście dzwonkiem ostatnim. Jeszcze w poniedziałek ostatni egzamin – matura z polskiego. I na tym koniec. Już nie będą uczniami naszej szkoły, tylko absolwentami – podzielił się swoimi uczuciami Pan Dyrektor.

Kontynuując piękną tradycję, absolwenci wyszli na szkolne boisko pod dźwięki poloneza. Wniesiono też sztandar szkoły.

Wśród gości – prezes Towarzystwa Kultury Polskiej Ziemi Lwowskiej Emil Legowicz, wiceprezes FOPnU Teresa Dutkiewicz, liderzy Rodziny Rodzin państwo Halina i Włodzimierz Węcakowie, inspektor Samodzielnej Jednostki Strzeleckiej im. kpt. Bolesława Zajączkowskiego Eryk Matecki, prezes Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego Beata Pacan-Sosulska, prezes Kredobanku Grzegorz Szatkowski z małżonką Mileną, prezes Komitetu Rodzicielskiego Natalia Andruszczyszyn. Konsulat Generalny Rzeczypospolitej Polskiej we Lwowie reprezentowała konsul Małgorzata Siekierzyńska.

– Ten polonez dzisiaj i cała reszta elementów sprawia mi wielką radość – powitała wszystkich zebranych Pani Konsul. – Dla najmłodszych jest to pierwsze zakończenie roku, dla starszych ostatnie. Chciałabym wam życzyć tego, co dla was najważniejsze – realizacji planów na przyszłość, żebyście mogli robić to, na co macie ochotę. Żeby ten pobyt w szkole był dla was wartościowy i żebyście pamiętali, skąd jesteście. Oraz dobrych wakacji – bo na to wszyscy czekają.

– Po całorocznej ciężkiej pracy święto ostatniego dzwonka jest ogromnym świętem – powiedział prezes TKPZL Emil Legowicz. – Moi drodzy, ja życzę was wszystkiego, co tylko może ludzkie serce przekazać. Byście odpoczęli, nabrali sił i 1 września tutaj stanęli tacy weseli, radośni i mądrzejsi. A do kochanych maturzystów mam tylko jedną prośbę, abyście pamiętali o bogatej tradycji naszej szkoły, bogatej tradycji polskości we Lwowie i na ziemi lwowskiej. Zróbcie wszystko, aby wam w życiu nie było wstyd i nam nie było wstyd za was. Wszystkiego najlepszego!

– Dziękujemy gronu pedagogicznemu za to, że kształci naszą młodzież, że oddaje jej swoje serca i życzę przyjemnych i zdrowych wakacji – powiedziała Teresa Dutkiewicz, wiceprezes FOPnU. – Absolwenci, drodzy, odchodząc ze szkoły pamiętajcie o tym miejscu, gdzieście byli, i obierając nową drogę w życiu po zdaniu matury pamiętajcie o jednym: ażeby dojść do źródła, trzeba iść pod prąd. Trudności w życiu są, ale miejmy nadzieję, że wszystko wam się ułoży.

– Żeby was w życiu zawsze wyręczali koledzy i przyjaciele – życzyła liderka Rodziny Rodzin Halina Węcak. – Jako człowiek i jako mama wiem, że z każdym rokiem ten, kto jest absolwentem szkoły, co raz bardziej tęskni do tej szkoły. Te najmniejsze dzieciaki, te z białymi i czerwonymi balonikami, na razie nie są świadomi wszystkich rzeczy, które przeżywają ci, co stoją z tymi szarfami z napisem „absolwent”. Żegnając tę szkołę wychodzicie w tak nowy i nieznany świat. Życzę, żeby ten świat był dla was przepięknym, żeby był życzliwym, żeby był przychylnym i żeby to, co wynosicie z tej szkoły, zawsze przyciągało do was życzliwość ludzką. Wiem również, że dopiero po wielu latach odczujecie, jak cudownie było w tej szkole i ile ona daje na drogę życia.

Były słowa podziękowania od maturzystów oraz wierszyki i piosenki od pierwszoklasistów. Były też tradycyjne wręczenia dyplomów najlepszym uczniom i nauczycielom za osiągnięcia w nauce i pracy. Brązowy krzyż strzelecki za działalność patriotyczną dyrektorowi szkoły Ryszardowi Vincencowi wręczył inspektor Związku Strzeleckiego Eryk Matecki.

I zabrzmiał ten ostatni dzwonek – tradycyjnie brzmiący z metalowego dzwoneczka z sercem. Życzymy dobrej drogi absolwentom, a reszcie uczniów – pięknych wakacji!

Alina Wozijan
Fot. Alina Wozijan
{gallery}gallery/2019/ostatniMM2019{/gallery}

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

X