Zakończyły się XIX Światowe Letnie Igrzyska Polonijne w Gdyni

Turniejem piłki nożnej im. marszałka Macieja Płażyńskiego oraz dekoracją zespołów drużynowych zakończyły się XIX Światowe Letnie Igrzyska Polonijne w Gdyni.

W klasyfikacji medalowej, nie było mocnych na Polaków z Czech, którzy zdobyli aż 247 medali (89 złotych, 82 srebrnych i 76 brązowych). Drugie miejsce zdobyli Polacy z Białorusi, a trzecie – z Hiszpanii. Polacy z Ukrainy zdobyli 20 medali (1 złoty, 10 srebrnych i 9 brązowych). Organizatorem imprezy jest Stowarzyszenie Wspólnota Polska.

– Igrzyska są taką imprezą, która przyciąga Polaków żyjących na wszystkich kontynentach. Uczestnicy rywalizowali ze sobą, zdobywali dziesiątki i setki medali, bo jest wiele dyscyplin, wiele kategorii wiekowych. Oprócz tego mieliśmy wiele wieczorów, spotkania integracyjne, rozmowy, kultura. To były dobre igrzyska dla sportu, dobre igrzyska dla polskości. Chcę podziękować wolontariuszom i partnerom za przygotowanie tej imprezy na wysokim poziomie – podsumował Dariusz Piotr Bonisławski, prezes Stowarzyszenia Wspólnota Polska.

W tym roku ponad 1000 uczestników z 27 państw konkurowały w 22 dyscyplinach sportowych m.in. w badmintonie, piłce siatkowej, nożnej, ręcznej, w biegach, tenisie i pływaniu. Miały również miejsce różnego rodzaju wydarzenia kulturalne, turnieje rodzinne oraz wieczór integracyjny Polonia dla organizatorów.

Polacy z Australii po raz pierwszy wzięli udział w igrzyskach, zdobywając 21 medali. To oni, w strojach w kolorze zielono-żółtej flagi oraz z nadmuchiwanymi kangurami tworzyli piękną atmosferę igrzysk.

– Spędziliśmy w Polsce wspaniały czas, poznaliśmy tysiące Polaków z całego świata. Było na tylko sześcioro zawodników, w tym czwórka dzieci, a wieziemy dwadzieścia jeden medali. Super wynik. Jesteśmy zadowoleni – powiedział Robert Filipiński, Polak, który od 30 lat mieszka w Australii.

Ukrainę reprezentowali Polacy z Kijowa, Żytomierza, Lwowa i Równego. Ponad dwudziestoosobowa ekipa zdobyła 20 medali.

– Uczestniczymy w igrzyskach polonijnych prawie, że od samego początku. Każdego roku, czy w letnich czy zimowych igrzyskach, nasza ekipa z Żytomierza nigdy nie wraca bez medali. W tym przyjecało nas tylko osiem osób, natomiast udało nam się zdobyć siedem medali różnych gatunków i z tego bardzo się cieszymy. Przyjeżdżamy z różnych krajów, ale łączy nas Polska, język polski i miłość do swojej historycznej ojczyzny – podkreśliła Wiktoria Laskowska-Szczur, prezes Żytomierskiego Obwodowego Związku Polaków na Ukrainie.

Organizatorzy poinformowali, że za dwa lata kolejne XX jubileuszowe Letnie Igrzyska Polonijne odbędą się w Krakowie.

Światowe Letnie Igrzyska Polonijne to największa impreza cykliczna przeznaczona dla Polonii i Polaków mieszkających poza granicami kraju. W tym roku odbyły się w ramach obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Wydarzenie zostało objęte patronatem honorowym prezydenta Andrzeja Dudy. Mecenasem jest Senat RP oraz Ministerstwo Sportu i Turystyki. Partnerem strategicznym Miasto Gdynia oraz Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni.

Eugeniusz Sało

Czytaj także: Otwarcie XIX Światowych Letnich Igrzysk Polonijnych w Gdyni

Fot. Karina Wysoczańska
{gallery}gallery/2019/zakonczenie_letnich_igrzysk_polonijnych{/gallery}

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X