XVIII Dni Kultury Polskiej na Rówieńszczyźnie

Dni Kultury Polskiej na Rówieńszczyźnie należą już do tradycji. W dniu 29 września br. w ramach świętowania XXV lecia Federacji Organizacji Polskich na Ukrainie obchodzono je szczególnie uroczyście – w pięknej sali Miejskiego Domu Kultury w Równem.

Już XVIII raz przy licznie zgromadzonej publiczności zabrzmiał hymn Rzeczpospolitej Polskiej „Mazurek Dąbrowskiego”. Prezes Towarzystwa Władysław Bagiński oficjalnie otworzył Dni Kultury Polskiej na Rówieńszczyźnie, serdecznie przywitał znakomitych gości przybyłych z Polski oraz przedstawicieli władz miejscowych: marszałka województwa warmińsko-mazurskiego Gustawa Marka Brzezina oraz delegację z Olsztyna, delegację z miasta Jelenia Góra na czele z Wojciechem Chadży, wicekonsula Konsulatu Generalnego RP w Łucku Adama Myślickiego, przewodniczącego Rówieńskiej Obwodowej Administracji Państwowej Ołeksija Mularenko, członków Towarzystwa Kultury Polskiej na Rówieńszczyźnie im. Władysława Reymonta, mieszkańców Równego, miłośników kultury polskiej i wszystkich gości. Marszałek Gustaw Marek Brzezina w swoim wystąpieniu opowiedział o wieloletniej współpracy i przyjaźni między Olsztynem i Równem. Wojciech Chadży podkreślił w wystąpieniu duchową więź z Ukrainą i z miastem Równe, informując, że właśnie z tej ziemi wywodzi się jego rodzina i że w jego przypadku jest to niemal sentymentalna podróż do korzeni. Kolejny mówca, przewodniczący Rówieńskiej Obwodowej Administracji Państwowej Ołeksij Mularenko, w serdecznych słowach wyraził radość i zadowolenie ze wspaniałych relacji Polski i Ukrainy. Oby serdeczna przyjaźń trwała i twórczo się rozwijała.

Po oficjalnej części rozpoczęła się część artystyczna. Pojawili się uroczy młodzi konferansjerzy Marta Bagińska i Daniel Kuczyński. W dwóch językach zapowiedzieli występ pierwszych wykonawców. Chór „Serafin” pod dyrekcją Magdaleny Leszczyńskiej wykonał utwór „Moja piosnka II” – „Do kraju tego, gdzie kruszynę chleba podnoszą z ziemi przez uszanowanie dla darów nieba. Tęskno mi Panie!”. Piękny śpiew na głosy wprowadził publiczność w nastrój nostalgii. Już było wiadomo, że tu za kordonem, serca Polaków biją dla Ojczyzny nieustannie.

W podobnej atmosferze zaprezentował swój repertuar zespół „Przyjaźń”. Obecni słuchali w skupieniu najdelikatniejszych, a jednocześnie wyrazistych dźwięków z Polski. Zespół „Faustyna” wykonał pieśń pełną energii i dynamizmu. Po chwili konferansjerzy zapowiedzieli występ zespołu tanecznego „Polesianka”. Znakomite wykonanie tańca, niezwykła muzyka, choreografia i kostiumy, feeria barw złożyły się na niepowtarzalne widowisko. Tancerki w jasnych sukienkach, uroczych wiankach na głowach i czerwonych bucikach muskały jedynie podłogę. Tancerze zaś w ognistym rytmie utrzymywali kozacki charakter pląsu. Widownia reagowała spontanicznie.

Kolejny występ miał nieco inny charakter. Klasyczna twórczość z repertuaru zespołu „Con Amore”. Skrzypaczki wydobywały z instrumentów najsubtelniejsze dźwięki, które rozbudzały wyobraźnię słuchaczy. Kwartet smyczkowy ze Lwowa zaprezentował swój repertuar niezwykle oryginalnie. Muzyka łączy pokolenia, wzrusza, nie zna granic, i rzeczywiście łagodzi obyczaje.

Prowadzący Marta i Daniel zapowiedzieli występ pary tanecznej z zespołu „Linia” – na scenie zagościł międzynarodowy taniec towarzyski. Publiczność bawiła się znakomicie.

Zespół wspaniałych pań „Wesoły wieczór” wzruszająco wykonał swój oryginalny utwór „Hymn Polaków miasta Równego”. Naprawdę nad Ukrainą i Polską jest jedno błękitne niebo. Kochane panie, śpiewajcie nadal pięknie, długo i wzruszająco, żeby polskie korzenie wzmacniały się jeszcze bardziej i rozrastały się w młodym pokoleniu.

Na zakończenie „Czerwony Tulipan” – kabaret z Olsztyna rozbawił publiczność, ale też wzbudził refleksje utworami Czesława Niemena „Dziwny jest ten świat”, Jacka Kaczmarskiego „Mury” i innymi.

Władysław Bagiński serdecznie podziękował artystom i wiernej publiczności, która licznie przybyła, oraz wszystkim miłośnikom kultury polskiej.

Członkowie Towarzystwa Kultury Polskiej w Równem oraz miłośnicy kultury polskiej są bardzo wdzięczni prezesowi Władysławowi Bagińskiemu i całemu zarządowi za doskonałe przygotowanie uroczystości.

Elżbieta Piotrowska
nauczycielka języka polskiego
Tekst ukazał się w nr 19 (287) 17-30 października 2017
{gallery}gallery/2017/rowienszczyzna{/gallery}

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X