XII Międzynarodowy Motocyklowy Rajd Katyński

1 września o godz. 9:00 z Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego, sprzed Grobu Nieznanego Żołnierza w Warszawie wystartuje XII Międzynarodowy Motocyklowy Rajd Katyński.

Już po raz dwunasty pojedziemy na Kresy Rzeczypospolitej. A ziemia to niezwykła. Wielka Poezja, Literatura, Muzyka, Wielcy Wodzowie to stamtąd. Stamtąd wszystko co piękne w nas samych. Jedziemy by dotknąć tego co po nas tam pozostało. Cmentarze. Cmentarze i ludzie, Kresowi. Polacy, są tam i trwają. Oto wiersz grodzieńszczanki, Pani Marii Dobrzyńskiej.

I coraz mniej…
I coraz mniej wędrownych ptaków
Przybywa do Kresowych granic
Z zachodu, wschodu, z różnych szlaków
Do porzuconych niegdyś stanic
Do dawnych progów, których nie ma
Do mogił porośniętych trawą
Wciąż woła Was Ojczysta ziemia
Przesiąkła Waszych Ojców sławą
Przesiąkła krwią męczeńską braci
Którzy za Kresy życie dali
Od wieków za nie haracz płacim
Żołnierze nasi na śmierć stali
Nie nasza jednak była wola
Los rzucił Was pod obce nieba
Taka Polaków gorzka dola
Że wciąż wędrować kędyś trzeba
Czekamy Was Rodacy mili
Że znów wrócicie do nas wiosną
Czekamy tej radosnej chwili
Niech stare ścieżki nie zarosną…

Panią Marię Dobrzyńską, 7 pokolenie od Maćka nad Maćkami z Pana Tadeusza, odwiedzimy w Grodnie. XII Rajd Katyński jest dłuższy, potrwa 3 tygodnie, właśnie dlatego by był czas na spotkania z tym pięknym, odchodzącym już pokoleniem Kresowych Polaków. Wracamy 22 września, prosto ze Lwowa, jeszcze tylko meldunek Hetmanowi w Żółkwi i już o 18:00 warszawski Grób Nieznanego Żołnierza.

Zapraszamy Państwa bardzo serdecznie na uroczystość startu i zakończenia XII Rajdu Katyńskiego. To w Waszym imieniu składamy wieńce, palimy znicze, pochodnie, na grobach obrońców Ojczyzny. 22 września, po uroczystości zakończenia Rajdu, odbędzie się konferencja prasowa. Opowiemy o naszych przeżyciach na gorąco.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X