X konkurs ortograficzny z języka polskiego w Stanisławowie

W dniach 8-10 listopada br. po raz dziesiąty odbył się konkurs ortograficzny z języka polskiego dla młodzieży akademickiej Ukrainy współorganizowany przez Przykarpacki Państwowy Uniwersytet im. Wasyla Stefanyka oraz Państwową Wyższą Szkołę Zawodową im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim.

– Zaczynaliśmy konkurs w dziesięcioosobowej grupie, określiliśmy go jako zachodnioukraiński. Później rozszerzył się na całą Ukrainę i teraz uczestniczą w nim przedstawiciele prawie wszystkich obwodów naszego państwa – powiedziała Olena Pełechata, dyrektor Centrum Polonistyki Przykarpackiego Uniwersytetu.

Tekst dyktanda został napisany specjalnie na konkurs przez Elżbietę Skorupską-Raczyńską, zawierał również wątki karpackie. W tym roku uczestniczyły 32 osoby z 19 uniwersytetów z całej Ukrainy. Oprócz młodzieży z zachodniej Ukrainy do Iwano-Frankiwska przyjechali też studenci z Kijowa, Charkowa, Odessy czy Mariupola.

– Jest to młodzież, która uczy się tego trudnego języka polskiego. Bardzo często są to osoby, które nie mają kontaktu w domu z językiem polskim. Czyli nie jest to język z pochodzenia, z korzeni, a język, którym ci młodzi ludzie się zachwycają i chcą się go po prostu nauczyć – powiedziała prof. nadzw. dr hab. Elżbieta Skorupska-Raczyńska, rektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Gorzowie Wielkopolskim.

Pierwsze miejsce zajęła studentka z Odessy. Natomiast Eugeniusz Pułyczow, który na co dzień studiuje w Charkowie nie krył zadowolenia ze zdobycia drugiego miejsca. „Uczę się języka polskiego już czwarty rok. W konkursie biorę udział po raz pierwszy. Jestem bardzo zadowolony ze zdobycia drugiego miejsca i było to dla mnie miłą niespodzianką” – powiedział po konkursie student z Charkowa.

Po wręczeniu nagród uczestnicy konkursu odwiedzili Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego w Iwano-Frankiwsku (d. Stanisławowie).

Konkurs ortograficzny z języka polskiego dla młodzieży akademickiej Ukrainy odbywa się pod patronatem Ambasady RP na Ukrainie.

Eugeniusz Sało

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

X