Wystartował 6 Przegląd Najnowszych Filmów Polskich „Pod Wysokim Zamkiem” we Lwowie

We Lwowie rozpoczął się 6 Przegląd Najnowszych Filmów Polskich „Pod Wysokim Zamkiem”. W ciągu dziesięciu festiwalowych dni zostanie zaprezentowanych 28 filmów oraz jedenaście wydarzeń towarzyszących związanych z tematyką filmową.

„Zależy nam na tym, żeby we Lwowie była obecna kultura polska, ta żywa, współczesna, nie tylko zabytki i pamiątki historii, ale też to co dzieje się w Polsce na bieżąco. Bardzo chcemy, żeby Lwów cieszył się na kontakt z polską sztuką i polską kulturą. Dlatego chcemy pokazywać to co najlepsze, najbardziej barwne, to co najbardziej przyciąga, a więc sztukę filmową” – powiedział Kurierowi Rafał Wolski, konsul generalny RP we Lwowie.

{youtube}j1l2wTjTHV0{/youtube}

 – Mamy najlepszy film ubiegłego roku w Polsce, który jest laureatem Złotych Lwów na Festiwalu Filmowym w Gdyni czyli film „Ostatnia rodzina”, opowiadający o losach rodziny Beksińskich. Mamy najnowszą produkcję Juliusza Machulskiego – film „Volta”, który w tym roku wszedł do polskich kin. Tak naprawdę mamy najlepsze, najważniejsze i najpiękniejsze produkcje filmowe polskiej kinematografii z ubiegłego roku – zaznaczył konsul Rafał Kocot, współkoordynator projektu.

Otwierając 6 Przegląd ambasador RP na Ukrainie Jan Piekło powiedział: „Ja nie będę mówił, że polska kinematografia jest jedną z najlepszych na świecie. Wszyscy o tym wiemy. Cieszę się, że mogę tutaj być. Przegląd jest swoistym freskiem współczesnej Polski. W tym trudnym dla Ukrainy czasie, czasie gdy jest wojna, gdy na Wschodzie giną ludzie, potrzebujemy kultury”.

Oprócz licznie zebranych lwowiaków, w otwarciu uczestniczyli także przedstawiciele Lwowskiej Rady Miejskiej, Lwowskiej Rady Obwodowej, partnerzy i sponsorzy projektu.

Tegoroczny Przegląd otworzył film „Gwiazdy” w reżyserii Jana Kidawy-Błońskiego, opartym na życiorysie Jana Banasia – wybitnego polskiego piłkarza. Obaj panowie osobiście przyjechali do Lwowa.

„Film „Gwiazdy” jest w głównej mierze związany z piłką nożną, z Górnikiem Zabrze, ze Śląskiem. No, troszeczkę ubarwiony film przez reżysera Jana Kidawę-Błońskiego. Ale wydaje mi się, że wyszedł z tego film naprawdę dobry” – powiedział Kurierowi Jan Banaś, którego matka pochodzi ze Lwowa.

– Zacząłem czytać życiorys Jana Banasia, fascynujący zresztą i zupełnie niesamowity. I wtedy zapadła decyzja: tak, robimy ten film. Trwało to trochę czasu. Film był skomplikowany, kosztowny, wymagał dużych prac literackich, potem produkcyjnych. Ale dzięki temu w tym roku wszedł na ekrany w Polsce i jesteśmy z nim tutaj we Lwowie – opowiedział Kurierowi Jan Kidawa-Błoński.

W ramach 6 Przeglądu zaprezentowano wystawę „Sensacja – Lwów w kinie gra!”, ukazująca historię pierwszego filmu: „Będzie lepiej”, w którym zagrali popularni lwowscy „batiarzy” Szczepko i Tońko.

W tym roku po raz pierwszy 13 października odbędzie się światowa premiera filmu „Dwie korony”. Równocześnie ten film wejdzie na ekrany w Polsce i we Lwowie.

– Film „Dwie korony” jest poświęcony życiu św. Maksymiliana Kolbego. Jak zapewne wszyscy Lwowianie wiedzą, święty Maksymilian Maria Kolbe był związany ze Lwowem, spędził tutaj część swojego życia. Również to jest dodatkowym argumentem, żeby przyjść i zobaczyć ten film – powiedziała Barbara Pacan, autor projektu.

Na 6 Przegląd przybył do Lwowa Jacek Żur, były konsul RP we Lwowie, obecnie zastępca ambasadora RP na Ukrainie. To m.in. z jego inicjatywy pięć lat temu wystartował pierwszy Przegląd.

„Zawsze patrząc na Przegląd odczuwałem satysfakcję, że pomysł, który zrodził się wiele lat temu udało się zrealizować dzięki pracy wielu ludzi i wsparciu jeszcze większej liczby osób. Ta idea, która miała na celu podzielenie się tym, co w polskim filmie najlepszego z widzem lwowskim, a także stanisławowskim, jest realizowana w takiej skali jak można to oglądać już od 2012 roku” – zaznaczył Jacek Żur.

6 Przegląd Najnowszych Filmów Polskich „Pod Wysokim Zamkiem” odbędzie się w dniach 6-15 października. Ceny biletów do kina – 30 hrn. Organizatorem projektu jest Konsulat Generalny RP we Lwowie.

Anna Gordijewska
Eugeniusz Sało

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X