Wszystko na opak

Wszystko na opak

 

Na Przykarpaciu zbudowano pierwszy dom, w którym wszystko jest na opak…

Budynek stojący na kominie i mający fundamenty u góry powstał we wsi Polanica, opodal Jaremcza. Kilkadziesiąt kilometrów stąd jest znany zimowy kurort Bukowel.

Niezwykły budynek usytuowany jest na poboczu drogi i od razu zwraca uwagę licznych turystów. Ten wytwór sztuki budowlanej śmiało można nazwać „rodzynkiem” Przykarpacia. Analogicznych budowli na Ukrainie brak. Przewrócić świat do góry nogami! Takie zadanie postawili sobie właściciele budynku. Prace prowadziła jedna z firm budowlanych Iwano-Frankiwska.

„Chcieliśmy przewrócić wyobrażenia ludzi o otaczającym świecie, o jakości, komforcie i ekonomii – opowiada Natalia Iwaniw, menadżer kompanii. – Idea tej dziwacznej budowli należy do naszego dyrektora Włodzimierza Kołkowskiego. W Europie taka tendencja zrodziła się przed kilkoma laty.

Dziwne domy przyciągają uwagę przy drogach Polski, Niemiec, Francji. Na Ukrainie to pierwszy tego rodzaju gmach. Dom w Polanicy – to egzemplarz promocyjny. Będą tu mieszkać menadżerowie kompanii. Każdy człowiek, którego zainteresuje konstrukcja, będzie mógł wpaść w gości, napić się kawy i posłuchać wykładu o przewagach drewnianej konstrukcji szkieletowej. To technologia przyszłości. Taki budynek jest, przede wszystkim, ekologiczny: ciepły, ekonomiczny i tani. I buduje się szybko, bowiem dom został wystawiony w ciągu półtora miesiąca. Budowa tradycyjnego domu trwa trzy miesiące”.

Wnętrze budynku pozostało klasyczne. Pierwotnie był pomysł, żeby przewrócić wszystko do góry nogami, ale odstąpiono od tego zamiaru. „Taki budynek można wystawić tak, aby leżał na jednym boku, na innym, czy w innych kombinacjach. Ale ludzie czuliby się nie bardzo komfortowo, gdyby muszle klozetowe były umocowane u sufitu. Byłoby to na tyle niezwyczajne, że aż straszne. Takie wnętrze byłoby… zanadto awangardowe”. Do nowego trzeba przyzwyczajać się stopniowo.

Sabina Różycka
Tekst ukazał się w nr 2 (150), 31 stycznia – 16 lutego 2012

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

X