Wizyta senatorów

Wizyta senatorów

W dniu 5 kwietnia br. we Lwowie gościła grupa senatorów z Komisji Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą. 9 senatorom i osobom współpracującym z Komisją przewodniczył jej szef Andrzej Person. W kolejnych dniach delegacja odwiedziła miejscowości na terenie winnickiego okręgu konsularnego.

Celem wizyty na Ukrainie było zapoznanie się ze stanem działalności organizacji polskich, polskiego szkolnictwa i działań na rzecz krzewienia kultury polskiej. We Lwowie spotkanie odbyło się w siedzibie Konsulatu Generalnego RP. Na spotkanie przybyli prezesi lokalnych stowarzyszeń z Ziemi Lwowskiej.

Gospodarz spotkania, konsul generalny RP Jarosław Drozd podkreślił, że nadarza się wspaniała okazja, aby bezpośrednio podzielić się swymi problemami, planami i rozważaniami z osobami, którzy kształtują polską politykę wobec Polaków licznie rozrzuconych po świecie. Obecnie w centrum uwagi znalazła się Ukraina.

W licznych wypowiedziach wyrażano wdzięczność dla rządu polskiego za zaangażowanie się w demokratyczne dążenia Ukrainy. Goście spotkania dzielili się problemami, z którymi stykają się na co dzień, wśród których głównym jest brak funduszy na działalność stowarzyszeń. Zgłaszano problemy z zakończeniem budowy szkoły w Łanowicach, brak funduszy na modernizację gmachu przekazanego na Dom Polski we Lwowie i podobne kwestie.

Senatorowie deklarowali chęć pomocy, lecz w obecnych warunkach, z powodu przeniesienia funduszy do MSZ, Senat nie ma zbyt wiele możliwości. Zapewnili jednak, że poprzez prace i decyzje, podejmowane w ramach Komisji, będą wpływali na decyzje MSZ.

Krzysztof Szymański

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X