Wizyta Jarosława Kaczyńskiego we Lwowie

Wizyta Jarosława Kaczyńskiego we Lwowie

 

Krótką nieoficjalną wizytę złożył we Lwowie 20 maja br. prezes PIS Jarosław Kaczyński.

Podczas wizyty na cmentarzu Orląt Lwowskich uczcił pamięć spoczywających tu bohaterów. Złożył wieniec na płycie grobu Nieznanego Żołnierza, przy krypcie, gdzie spoczywają szczątki Jurka Bitschana – jednego z najmłodszych obrońców Lwowa. Uhonorował również wiązanką kwiatów płytę grobu, z którego zostały wzięte szczątki nieznanego żołnierza do Warszawy.

W krótkiej wypowiedzi dla polskich mediów prezes Kaczyński podkreślił: „Pochowanych jest tu bardzo wielu ludzi z tego pokolenia, które zwyciężyło, pokolenia II Rzeczypospolitej. Byli to ludzie naprawdę twardzi. Bez ich twardości, bez ich zdecydowania, bez ich patriotyzmu Polska nie mogłaby się odrodzić. Dlatego to miejsce jest tak ważne, ważne w polskiej historii, mimo, że dziś leży poza polskimi granicami.(…) Jeżeli chcemy zbudować silne i bezpieczne państwo, jeżeli Polacy mają być narodem, który może się spokojnie rozwijać musimy posiadać siłę moralną. Siłę moralną, ktora budowana jest na tych wartościach, ktore zostały tu wspomniane. Wartościach, które kazały nawet bardzo młodym dzieciom walczyć o Lwów, walczyć na różnych frontach i w powstaniach – ludziom wszystkich pokoleń. Pamiętajmy o tym, że pamięć tego miejsca jest Polakom bezwzglednie potrzebna”. Następnie Jarosław Kaczyński udał się do kaplicy, gdzie dokonał wpisu do księgi pamiątkowej.

Jarosław Kaczyński odbył też krótka rozmowę z Haliną Makowską, która zwróciła się do prezesa PIS z prośbą o pomoc w sprawie zwrotu kościoła św. Marii Magdaleny, o który parafianie starają się bezskutecznie od ponad 20 lat. Pani Halina podkreśliła, że jest dumna z tego, że jest Polką i że Polacy pomagają Ukraińcom. „Nie prosimy o wiele. Prosimy, aby nam otwarto drzwi” – dodała.

W dalszej części wizyty Jarosław Kaczyński przeszedł się alejkami Cmentarza Łyczakowskiego i oddał hołd wybitnym postaciom nauki, kultury, wojskowym i urzędnikom, którzy spoczywają na tej nekropolii.

Krzysztof Szymański


Obejrzyj wideo:

Jarosław Kaczyński z wizytą we Lwowie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X