Święta Barbara – patronka Borysławia

Święta Barbara – patronka Borysławia

4 grudnia 1902 w Borysławiu odbyła się wielka uroczystość – został otwarty i konsekrowany kościół pw. św. Barbary. Borysław – to miasto przemysłu naftowego i górnictwa wosku ziemnego, zawodów bardzo niebezpiecznych. Nie dziwota więc, iż św. Barbara, patronka górników i dobrej śmierci, została wybrana na jego patronkę.

Od tej daty minęło 110 lat. Wiele zmieniło się w życiu Borysławia i całego kraju. Po II wojnie światowej borysławska świątynia podzieliła los wielu innych świątyń katolickich w b. Związku Sowieckim. Wierni jeździli na nabożeństwa do Stryja, Sambora, Lwowa. Niestety, zmiany po 1990 nie były przychylne do Borysławia. Piękny kościół oddany został pod cerkiew greckokatolicką św. Anny. Inny borysławski kościół, w dzielnicy 

Święta Barbara – patronka Borysławia (Fot. Włodzimierz Kluczak)

Mraźnica, służy jako świątynia prawosławnym patriarchatu moskiewskiego. Lecz Opatrzność Boża nie zapomniała o tym mieście.

Na nowym miejscu zaczęto budować nowy kościół dla katolików obrządku łacińskiego. Próbą dla wiernych był pożar 14 maja 2005 w kaplicy, gdzie gromadzili się na modlitwę. Lata mijały, środków nie było lub brakowało, lecz rok po roku wzrastał gmach nowego kościoła. Tuż obok starego. Od teraźniejszej cerkwi o jakich 150 kroków. Wspomożenie przez hojnych ludzi z Polski, Stanów Zjednoczonych, Austrii, Szwajcarii, Włoch i innych krajów, duże wysiłki byłego proboszcza parafii o. Jakuba Zielińskiego CSSR, wiara w pomoc Boską w tej czcigodnej sprawie – wszystko to doprowadziło do pomyślnego skutku. I teraz Borysław ma kościół, piękny kościół, swój kościół. W końcu listopada zostały wydane wszystkie niezbędne dokumenty i zezwolenia na użytkowanie.

Uroczystość św. Barbary 4 grudnia 2012, chociaż wypadła na dzień powszedni, zebrała w radosnym nastroju mieszkańców Borysławia i gości z okolicznych miejscowości. Mszy świętej przewodniczył ojciec-prałat Jan Nikiel, proboszcz katedry lwowskiej, znany w Borysławiu jeszcze z czasów sprawowania funkcji dziekana stryjskiego. Mszę św. koncelebrowali ojciec kanonik Wojciech Bukowiec, księża ze Stryja, Skolego, Drohobycza, Mikołajowa, Żydaczowa oraz Truskawca, który z Borysławem stanowi jedną parafię. Opiekują się miejscowymi wiernymi ojcowie redemptoryści. Dlatego ks. proboszcz o. Krzysztof Szczygło CSSR z całego serca dziękował wszystkim, kto w jakikolwiek sposób przyczynił się do tej pięknej uroczystości.

Po ukończeniu Mszy świętej, litanii do św. Barbary i uroczystym Te Deum, duża część wiernych poszła prywatnie pomodlić się do swej patronki. Wielką figurę opiekunki Borysławia uroczyście odsłonięto w ramach obchodów 625-lecia miasta we wrześniu br. na miejscu wybuchu domu mieszkalnego przed 40. laty.

Włodzimierz Kluczak
Tekst ukazał się w nr 23-24 (171-172) 14 grudnia – 14 stycznia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X