Wirtualne Muzeum Fotografii Kalisza

Wirtualne Muzeum Fotografii Kalisza

Wirtualne Muzeum Fotografii Kalisza jest innowacyjnym pomysłem na skalę ogólnopolską, a może nawet ogólnoświatową, który doprowadził do zaistnienia w sieci internetowej nowoczesnego portalu multimedialnego zawierającego kolekcje fotografii dawnego Kalisza. Nie byłoby to możliwe gdyby nie dotacja otrzymana w ramach konkursu Muzeum Historii Polski w Warszawie w 2012 r.

Na zbiory Muzeum składają się w stu procentach zdjęcia pozyskane od osób prywatnych. Publikujemy także historie Kaliskich rodzin ilustrowane zdjęciami (Moja historia). Do współpracy zapraszamy wszystkich kaliszan lub ich żyjących potomków (bez względu na ich obecne zamieszkanie), posiadających w swoich domowych albumach zdjęcia Kalisza i Kaliszan wykonane w czasach minionych.

Na obecną chwilę w zbiorach Muzeum znajduje się ponad 2000 zdjęć, obejmujących okres od początku fotografii do czasów schyłkowych PRL-u. Nadal poszukujemy osób chętnych do udostępnienia skanów zdjęć ze swoich rodzinnych albumów. Naszym wielkim pragnieniem jest także odnalezienie historycznych filmów dokumentujących dawny Kalisz. Jeden z tych filmów przedstawia zburzony Kalisz w 1914 roku w wyniku ostrzału artyleryjskiego przez wojska Pruskie (Kalisz był wówczas jednym z dwóch miast w Europie najbardziej zburzonych). Na podstawie ostatnich informacji które posiadamy, wiemy że z tym filmem wyjechał do USA rabin Kalisza, żeby wśród Polonii zbierać datki na odbudowę miasta. Od tego momentu ślad po nim się urwał.


Widok pałacu Gubernatora od strony Parku, 1978 (Fot. J.Malinowski/muzeumfotografiikalisza.pl)Drugi film, którego także obecnie szukamy, przedstawia już odbudowany Kalisz, po zniszczeniach I wojny światowej. Film został nakręcony w 1929 roku na Powszechną Wystawę Krajową w Poznaniu. Finansowany był przez Kaliski Magistrat. Zrealizowaniem filmu zajęła się Agencja Propagandowa z Poznania, film był wyświetlany w pawilonie wystawienniczym miasta Kalisza na Powszechnej Wystawie Krajowej trwającej w dniach 16 maja-30 września 1929 r. w Poznaniu jak również w Kaliskich kinach.

Obecnie portal funkcjonuje dzięki dotacji przyznanej na 2013 rok przez Urząd Miasta Kalisza. Jednak jej wysokość jest nie wystarczająca i pokrywa jedynie w niewielkim stopniu koszty bieżącej działalności. Pozyskanie dodatkowych funduszy pozwoliłoby na wprowadzenie udoskonaleń w funkcjonowaniu strony, poprzez np. dodanie wewnętrznej wyszukiwarki. Zatem zwracamy się z prośbą do zainteresowanych osób lub instytucji o ewentualne wsparcie finansowe i promocję naszego portalu. Zachęcamy do odwiedzania naszego Wirtualnego Muzeum Fotografii Kalisza: www.MuzeumFotografiiKalisza.pl

 

Strona Muzeum w sieci Facebook: Muzeum Fotografii Kalisza


Tomasz Chlebba, członek Towarzystwa Opieki nad Zabytkami
kontakt@tonz.com.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

X