Wielki Czwartek w kościele Marii Magdaleny

Wielki Czwartek w kościele Marii Magdaleny

W Wielki Czwartek w Kościele katolickim rozpoczynają się uroczystości Triduum Paschalnego, w czasie którego wspominamy mękę, śmierć i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Sprawowana wieczorem liturgia Wieczerzy Pańskiej uobecnia ustanowienie przez Jezusa Eucharystii i kapłaństwa. Także w niezwróconym kościele św. Marii Magdaleny została odprawiona uroczysta liturgia.

 

Podczas śpiewu hymnu „Chwała na wysokości Bogu”, którego nie śpiewa się przez cały Wielki Post, dzwonią dzwonki. Od tej chwili drewniane kołatki zastępują dzwonki, przestają grać organy aż do hymnu „Chwała na wysokości Bogu”, śpiewanym podczas Wigilii Paschalnej.

Po homilii, którą wygłosił ks. Piotr Burysz, nastąpił obrzęd umywania nóg. Ks. Włodzimierz Kuśnierz – proboszcz kościoła Marii Magdaleny, jako główny celebrans, symbolicznie umył stopy dwunastu mężczyznom. Obrzęd ten przypomina gest Chrystusa, który podczas Ostatniej Wieczerzy umywał nogi dwunastu apostołom i wyraża prawdę, że Kościół i wszyscy jego członkowie, tak jak i Chrystus powinni posiadać ducha służby i otwartości na drugiego człowieka.

Wielki Czwartek jest szczególnym świętem kapłanów. Młodzież ze scholki parafialnej, która od kilkunastu lat działa w tej parafii, w imieniu wszystkich wiernych, śpiewająco złożyła życzenia księżom tu pracującym.

Na zakończenie liturgii, od ołtarza wyruszyła procesja z Najświętszym Sakramentem do tzw. ciemnicy, gdzie przez jakiś czas wierni mogli pozostać na adoracji. Prywatnie adorować Jezusa Eucharystycznego w ciemnicy można aż do liturgii Wielkiego Piątku. Wymownym znakiem odejścia Jezusa, który po Ostatniej Wieczerzy został pojmany, jest ogołocenie ołtarza.

Maria Basza


Obejrzyj galerię zdjęć:

http://www.kuriergalicyjski.com/index.php/gallery/wielki-czwartek-w-kociele-marii-magdaleny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

X