W Niedzielę Wielkanocną, aby uczcić zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa, o wczesnych godzinach porannych w kościołach katolickich jest odprawiana Msza św. rezurekcyjna. O godz. 8:00 licznie zgromadzeni parafianie kościoła Marii Magdaleny we Lwowie wyszli z procesją na przylegające do kościoła ulice.
Ks. Włodzimierz Kuśnierz – proboszcz tej parafii szedł pod baldachimem, niosąc w procesji monstrancję z Najświętszym Sakramentem, dzieci niosły poduszki z symbolami religijnymi, dziewczyny – chorągwie, kobiety i mężczyźni – sztandary, kilka dziewczynek posypywało drogę płatkami kwiatów. Procesji towarzyszył śpiew pieśni wielkanocnych (oczywiście po polsku).
Na zakończenie procesji, już w kościele, przy akompaniamencie organów (z których pozwolono korzystać w okresie świątecznym), odśpiewano hymn „Ciebie Boga wysławiamy”.
Podczas homilii ks. Włodzimierz Kuśnierz zachęcił uczestników uroczystej liturgii do radości, którą przynosi zmartwychwstały i żyjący Chrystus. Proboszcz życzył wszystkim radosnych spotkań, w rodzinnym gronie, podczas śniadania wielkanocnego.
Wielkanoc (Pascha) – to jedno z najważniejszych świąt chrześcijańskich, upamiętniające śmierć i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Obchodzone jest w pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni.
Wszyscy czterej ewangeliści opisują, że pierwszymi świadkami pustego grobu, były wierzące kobiety. Trzy dni wcześniej stały w pobliżu krzyża i przy grobowcu. One pierwsze odkrywają fakt otwarcia grobu i brak w nim ciała Jezusa. Ewangeliści wymieniają Marię Magdalenę, która pozostała przy grobie i wkrótce zobaczyła żywego Jezusa.
Apostołowie Piotr i Jan przychodzą do grobu i wierzą w zmartwychwstanie Jesusa. Zmartwychwstały Jezus sam ukazał się apostołom w wieczerniku. Po ośmiu dniach Jezus przyszedł do wieczernika powtórnie, aby spełnić żądania „niewiernego” Tomasza. W Ewangelii wg św. Łukasza Jezus mówi do uczniów: „Dotknijcie Mnie i przekonajcie się: duch nie ma ciała ani kości, jak widzicie, że Ja mam” (24,39). Zachęca ich do stwierdzenia, że zmartwychwstałe ciało, w jakim im się ukazuje, jest tym samym, które było umęczone i ukrzyżowane. Ciało to posiada jednak równocześnie nowe właściwości: nie podlega takim ograniczeniom, jakim normalnie podlega ludzkie ciało.
Maria Basza
Obejrzyj galerię zdjęć:
http://www.kuriergalicyjski.com/index.php/gallery/wielkanoc-w-kociele-marii-magdaleny