Wielkanoc tuż, tuż…

Wielkanoc tuż, tuż…

W Wielką Sobotę katolicy adorują Najświętszy Sakrament w kaplicy zwanej Bożym Grobem. Zgodnie z tradycją, w kościołach święci się pokarmy wielkanocne. W koszyku powinny znaleźć się jajka, kiełbasa, sól, chleb i baranek. Od godz. 9:00 w kościele Marii Magdaleny we Lwowie święcono koszyczki, a wieczorem rozpoczęły się uroczystości Wigilii Paschalnej.

 

Wczoraj, w Wielki Piątek, w Kościele katolickim zamiast Mszy św. była odprawiana liturgia, przypominająca o męce i śmierci Jezusa Chrystusa. Jej centrum stanowi adoracja krzyża. W tym dniu, podobnie jak w Niedzielę Palmową, jest czytany opis Męki Pańskiej.

 

Na zakończenie nabożeństwa, podczas uroczystej procesji Najświętszy Sakrament jest przenoszony do przygotowanego Bożego Grobu. Niesiony jest w osłoniętej welonem monstrancji i przechowywany tam aż do porannej niedzielnej Mszy świętej rezurekcyjnej, czyli do Wielkanocy. Liczni wierni przybyli w tym dniu do kościoła Marii Magdaleny we Lwowie. Szczególnie wzruszającym momentem dla każdego był obrzęd ucałowania krzyża. Skupienie i wzruszenie widoczne było na twarzach wielu osób.

 

Dzisiaj, o godz. 19:00 na zewnątrz kościoła Marii Magdaleny, rozpoczęła się liturgia światła. Ksiądz poświęcił ogień, od którego został zapalony Paschał – wielka woskowa świeca, która symbolizuje zmartwychwstałego Chrystusa. Na paschale kapłan złobił znak krzyża, wypowiadając słowa: „Chrystus wczoraj i dziś, początek i koniec, Alfa i Omega. Do Niego należy czas i wieczność, Jemu chwała i panowanie przez wszystkie wieki wieków. Amen”.

Umieszcza się tam również pięć ozdobnych czerwonych gwoździ, symbolizujących rany Chrystusa oraz aktualną datę. Następnie Paschał wnosi się do okrytej mrokiem świątyni, a wierni zapalają od niego swoje świece. Zwieńczeniem obrzędu światła jest uroczysta pieśń (Pochwała Paschału) – Exultet, która zaczyna się od słów: „Weselcie się już zastępy Aniołów w niebie! Weselcie się słudzy Boga! Niech zabrzmią dzwony głoszące zbawienie, gdy Król tak wielki odnosi zwycięstwo!”.

 

Dalsza część liturgii Wielkiej Soboty – to czytania przeplatane psalmami. Przypominają historię zbawienia, poczynając od stworzenia świata, przez wyjście Izraelitów z niewoli egipskiej, proroctwa zapowiadające Mesjasza aż do Ewangelii o Zmartwychwstaniu Jezusa. Tego wieczoru powraca po blisko pięćdziesięciu dniach uroczysty śpiew „Alleluja”.

Celebrans dokonuje poświęcenia wody. Wszyscy wierni odnawiają swoje przyrzeczenia chrzcielne wyrzekając się grzechu, szatana i wszystkiego, co prowadzi do zła oraz wyznając wiarę w Boga Ojca, Syna i Ducha Świętego. Po liturgii słowa i odnowieniu przyrzeczeń chrzcielnych następuje liturgia eucharystyczna.

Maria Basza


Obejrzyj galerię zdjęć:

http://www.kuriergalicyjski.com/index.php/gallery/wielkanoc-tu-tu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X