Święcenia kapłańskie w katedrze lwowskiej

Święcenia kapłańskie w katedrze lwowskiej

16 czerwca w katedrze łacińskiej we Lwowie metropolita lwowski Mieczysław Mokrzycki udzielił święceń kapłańskich sześciu diakonom.

Pięciu z nich – Wiktor Bujna, Andrzej Hano, Włodzimierz Rosołowski, Andrzej Piekaniec i Jan Chodonowicz – to absolwenci Lwowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Brzuchowicach, a Józef Nuckowski jest salezjaninem, pochodzącym z archidiecezji lwowskiej.

 

Na święcenia do Lwowa przybyli ks. Giuseppe Pellizzari SDB – przełożony Inspektorii Rosji i Ukrainy Towarzystwa Salezjańskiego oraz inni członkowie tego zgromadzenia z Ukrainy i Polski. W uroczystości uczestniczyli ponadto duchowni archidiecezji lwowskiej, a także rodziny i przyjaciele tegorocznych neoprezbiterów.

Ks. arcybiskup Mieczysław Mokrzycki, witając ich przed rozpoczęciem Mszy św. zaznaczył, że wydarzenie to ma szczególne znaczenie w Roku Jubileuszowym archidiecezji lwowskiej, związanym z 600. rocznicą przeniesienia stolicy biskupiej z Halicza do Lwowa. W swojej homilii lwowski metropolita nawiązał do wiersza Czesława Miłosza, który napisał Janowi Pawłowi II na jego 80. urodziny:

„Przychodzimy do Ciebie ludzie słabej wiary, abyś nas umocnił przykładem swego życia. Twój portret w naszym domu co dzień nam przypomni, co może jeden człowiek i jak działa świętość”. Tego, co autor podarował Ojcu Świętemu w urodzinowym prezencie, metropolita lwowski życzył najmłodszym obecnie kapłanom w Kościele.

Diakoni przed święceniem (Fot. Konstanty Czawaga)„Chociaż poeta miał rzeczywiście na myśli Jana Pawła II i nikt dziś nie wątpi w słuszność jego przekonania, to przecież nie podobna nie rozszerzyć wizji artysty i przenieść jej na każdego kapłana, a w tej chwili na tych młodych ludzi, nad którymi za kilka chwil pragnę wyciągnąć dłonie, by w sakramentalnym geście przekazać im moc kapłańską” – mówił arcybiskup Mokrzycki. Hierarcha zaznaczył, że z wielką nadzieją i miłością udziela tych święceń kapłańskich w obecnym Roku Jubileuszowym, dodając, że każdy winien mieć świadomość tego, jak „bardzo potrzebujemy tych, którzy by swoją obecnością i posługą, swoim przykładem i swoją świętością urzeczywistniali to, bez czego nie możemy iść w przyszłość”.

Lwowski metropolita łaciński życzył neoprezbiterom, by z wielką radością, zapałem i entuzjazmem poszli za Chrystusem, głosząc Ewangelię i udzielając Sakramentów Świętych. A zgromadzonych w katedrze wiernych wezwał do otoczenia młodych kapłanów szczególną modlitwą, by dzięki ich posługiwaniu Eucharystia stawała się częścią ich życia i powołania.

W niedzielę, 17 czerwca, każdy z neoprezbiterów sprawował Mszę św. prymicyjną w swojej parafii rodzinnej.

Konstanty Czawaga

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X