Weekend z Historią Polski w Stanisławowie

W ramach weekendu z Historią Polski w dniach 16-17 kwietnia br. w Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego w Iwano-Frankiwsku (d. Stanisławowie) odbył się wykład „1050. rocznica Chrztu Polski”, pokazy filmowe oraz gry edukacyjne dla dzieci i młodzieży.

Licznie zebranych przedstawicieli społeczności polskiej, młodzież i wolontariuszy przywitała dyrektor Centrum Maria Osidacz.

Na początku została zaprezentowana ośmiominutowa „Animowana Historia Polski” w reżyserii Tomasza Bagińskiego. Następnie dr Dariusz Gałaszewski z Biura Edukacji Publicznej IPN w Warszawie przedstawił wykład „1050. rocznica Chrztu Polski”. Polski historyk zaznaczył, że „chrzest Polski jest to niewątpliwie najważniejsze wydarzenie w dziejach Polski, które dało początek państwu polskiemu”.

– Kilka razy w roku prezentujemy w Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego w Stanisławowie wystawy, wykłady, filmy oraz wszystkie dokonania edukacyjne Instytutu Pamięci Narodowej. Obecnie zbiegło to się z 1050. rocznicą Chrztu Polski, jak również z nowościami filmowymi przygotowanymi we współpracy z pracownikami IPN – powiedział dr Dariusz Gałaszewski z warszawskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej.

{youtube}xHrR6tgRtnU{/youtube}

Również zaprezentowano film dokumentalny „Kochankowie z lasu” w reżyserii Arkadiusza Gołębiewskiego, opowiadający historię miłości Elżbiety Kozaneckiej (pseudonim „Basia”), licealistki płockiej Jagiellonki oraz Ludomira Peczyńskiego (pseudonim „Władek”), partyzanta NSZ w czasie wojny i pierwszych latach powojennych. W filmie wystąpił dr Jacek Pawłowicz, dyrektor Biura Edukacji Historycznej – Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Warszawie, który był obecny na spotkaniu i opowiedział o pracy nad filmem.

Również, zgodnie z obietnicą, Instytut Pamięci Narodowej przywiózł i rozdał obecnym na spotkaniu książki „Polska – Zarys dziejów” w języku ukraińskim.

Następnego dnia historycy z polskiego IPN-u wraz z ponad 40-osobową grupą dzieci i młodzieży grali w planszowe gry edukacyjne: „Polak Mały”, „Obrona Lwowa”, „111. Alarm dla Warszawy”, „ZnajZnak – Sport”, które przy okazji zabawy pozwoliły młodemu pokoleniu przyswoić wiedzę z historii Polski. Zwycięzcy otrzymali planszowe gry edukacyjne wydane przez polski IPN.

Na zakończenie wszyscy wspólnie obejrzeli film „Historia Polski – początki dziejów”.

Eugeniusz Sało

Fot. Andrzej Leusz

{gallery}gallery/2016/weekend_historia_polski_stanislawow{/gallery}

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

X