We Lwowie trwa przegląd najnowszych filmów polskich!

We Lwowie trwa przegląd najnowszych filmów polskich!

Wczoraj zabrakło biletów na „Sponsoring” Szumowskiej, kino musiało krzesła dostawiać… Na „Wenecji” było 95% wypełnienia sali, na „Wymyku” full. W piątek projekcją filmu „Róża” w reżyserii Wojciecha Smarzowskiego został oficjalnie otwarty Przegląd Najnowszych Filmów Polskich we Lwowie „Pod Wysokim Zamkiem” 2012.

 

21 września o godz. 19:00 w „Kinopałacu Kopernik”, przy pełnej sali, odbył sie pokaz filmu „Jan Paweł II. Szukałem was”. W tym samym czasie w sali „Kinopałacu” przy ul.Teatralnej, 22 zebrali się najwięksi koneserzy „dziesiątej muzy”.

 

W pierwszym rzędzie można było zobaczyć honorowego gościa festiwalu, jednego z najlepszych polskich reżyserów, urodzonego we Lwowie – Janusza Majewskiego, jednego z najlepszych polskich aktorów, odtwórcę głównej roli filmu „Róża” Marcina Dorocińskiego wraz z małżonką oraz producenta filmu „Róża” Włodzimierza Niderhausa.

 

– Jest to wydarzenie historyczne, oczekiwane przez mieszkańców Lwowa co najmniej kilkadziesiąt lat. – słyszymy w pierwszych zdaniach prowadzącej wieczór Zofii Iwanowej. – Lwowiacy mają możliwość zapoznać się z najlepszymi próbkami najnowszych polskich filmów.

Wszystkich zebranych przywitał konsul generalny RP we Lwowie Jarosław Drozd, który kilka godzin wcześniej wróciłł z Kijowa, po wizycie prezydentów Polski i Ukrainy. – Polska sztuka filmowa jest w świecie znana, ciągle budzi ciekawość i zainteresowanie. W Polsce w latach 60-70 był bardzo aktywny ruch dyskusyjnych klubów filmowych i została mi z tych czasów wielka słabość do kina, – wyznał konsul generalny RP we Lwowie Jarosław Drozd. – Zachęcam państwa do udziału w tak bogatym wydarzeniu, jakim jest pokaz ponad 30 filmów. We Lwowie to się często nie zdarza, więc korzystajmy z tej możliwości.

– Konsulat Generalny RP we Lwowie doskonale spełnia swoją funkcję budowania mostów kulturowych, – zaznaczył w przemówieniu zastępca mera Lwowa Wasyl Kosiw. – Wszystkie imprezy kulturalne, jakie odbywają się we Lwowie, łącznie z dzisiejszym festiwalem filmowym, są na bardzo wysokim poziomie.

– Zarówno kiedyś, za czasów PRL-u, jak również teraz, w Polsce niepodległej, polskie kino zawsze przemawiało wysoką jakością estetyczną oraz zdolnością budzenia ducha swobody i wolności, niezależnie od politycznych wpływów oraz presji ideologicznych, – powiedział przedstawiciel Lwowskiej Wojewódzkiej Administracji Państwowej Ihor Tryszko.

Gości przywitał również przedstawiciel Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej Wojciech Hoflik, który zaznaczył, że głównymi celami filmu, oprócz przekazywania wiedzy, mądrości i refleksji, jest przynoszenie widzom przyjemności. Dlatego na koniec życzył zebranym ogromnej przyjemności z oglądania najnowszych polskich filmów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

X