Nowa organizacja młodzieżowa we Lwowie?

Nowa organizacja młodzieżowa we Lwowie?

20 – 22 kwietnia br. dział polonijny Konsulatu Generalnego RP we Lwowie zorganizował dla Lwowskiego Klubu Stypendystów Fundacji „Semper Polonia” warsztaty pt. „Tworzenie organizacji – strategia działania”.

 

W zajęciach warsztatowych w gmachu szkoły № 24 im. Marii Konopnickiej, wzięło udział piętnaście osób. Projekt został zrealizowany dzięki dofinansowaniu polskiego MSZ.

 

Był to III etap takiego rodzaju szkoleń. Zajęcia, już tradycyjnie, prowadzili przedstawiciele Fundacji Podkarpackiego Instytutu Rozwoju Regionalnego: Tomasz Bartnicki, Jarosław Bittel i Paweł Mentelski. Podczas szkoleń przeprowadzono planowanie strategiczne w organizacji pozarządowej.

 

Omówiono również następujące tematy: istota strategii, zakres i obszary planowania strategicznego, budowanie i funkcionowanie organizacji, założenia do strategii, wizja, misja i cele strategiczne. Warsztaty miały na celu pomóc lwowskiej młodzieży polskiego pochodzenia w założeniu i aktywnej działalności nowej organizacji. Dlatego uczestnicy musieli odpowiedzieć sobie na pytania: Kim są? O co chodzi w ich działalności? Dlaczego to robią albo chcą robić? Jakie są ich plany i dotychczasowe wyniki?

„Wcale nie jest łatwo stworzyć i zarejestrować organizację. Wszystko zależy od inicjatywy młodych ludzi i przede wszystkim, – zmiany ich sposobu myślenia. Potrzebna jest pewnego rodzaju determinacja. Dla działalności w organizacji najważniejsze są pomysły i ich sprawna realizacja. A pieniądze same się znajdą”, – przekonuje Jarosław Bittel.

„W pojedynkę trudno jest zrealizować coś wielkiego, ważnego, potrzebnego i ciekawego. W grupie ludzi, którzy się lubią i chcą ze sobą pracować, na pewno o wiele łatwiej będzie można realizować cele, zarówno prywatne, jak i społecznie użyteczne. Mamy już sporo doświadczenia w działaniu w różnych organizacjach i wiemy, że początki są zawsze bardzo trudne. Ale doświadczenie przychodzi z czasem” – dodaje Tomasz Bartnicki.

Warsztaty minęły w atmosferze produktywnych dyskusji pomiędzy trenerami a studentami. Zostały wyodrębnione poszczególne kierunki działalności organizacji, m.in.: kultura, edukacja, sport, turystyka i rekreacja, zachowanie polskości, międzynarodowa współpraca, działalność charytatywna i in. Taki kształt zajęć sprzyjał budowaniu zwartego zespołu, który ma wspólne pomysły, chęć działania, własne umiejętności, determinację w dążeniu do celu, wspólne założenia, wartości i misję.

„Największą nagrodą dla nas będzie – gdy to, co się tutaj dzieje, przybierze wyraźny i konkretny kształt. A wiedza, którą otrzymali młodzi ludzie, zostanie przemieniona w konkretny efekt. Czy to będzie organizacja, stowarzyszenie czy wspólnota, jest kwestią ich decyzji w najbliższym czasie. Mam nadzieję, że uda się to przekuć w jakiś konkret” – podsumował warsztaty konsul Jacek Żur przed wręczeniem uczestnikom pamiątkowych certyfikatów.


Dominika Pasternicka i Eugeniusz Sało


Obejrzyj galerię:

http://www.kuriergalicyjski.com/index.php/gallery/nowa-organizacja-modzieowa-we-lwowie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X