Warszawski Projekt w Kijowie

Warszawski Projekt w Kijowie

Druga wystawa, zatytułowana „Cultural Luggage”, wprowadza polską sztukę współczesną między dzieła dawnej sztuki ukraińskiej eksponowane w Muzeum Narodowym w Kijowie.

– Sztuka naszych krajów jest mocno związana z geografią, historią, wieloma życiorysami i okolicznościami. Bizantyjsko-ruskie freski w Kaplicy Świętej Trójcy na lubelskim zamku, koronowane ikony w kościołach prawosławnych czy sarmackie portrety to tylko kilka z wielu przejawów wspólnego dziedzictwa – czy też bagażu – kulturalnego. Dlatego obecność Polski w przestrzeni Ukraińskiego Muzeum Narodowego może być uznana za alter ego sztuki ukraińskiej, – mówi kurator Mykola Skyba.

Prace z kolekcji warszawskich instytucji, Zachęty i CSW, umieszczono zarówno w sali przewidzianej na wystawy czasowe, jak i w przestrzeni galerii stałych. Obrazy, fotografie, instalacje, których autorami są m.in. Andrzej Dłużniewski, Roman Opałka, Włodzimierz Borowski, Stanisław Dróżdż, Zuzanna Janin, Zofia Kulik czy Leon Tarasewicz sąsiadują ze staroruskimi i barokowymi ikonami z XV-XVIII wieku, XIX-wiecznymi portretami i poetyckimi pejzażami.

Kurator: Mykola Skyba.
Czas: 19 maja – 7 września 2012.
Inauguracja: 18 maja 2012.
Miejsce: Muzeum Narodowe w Kijowie.

Trzeci z zaplanowanych projektów – „Transfer” – polega na obustronnej wymianie artystycznej. Aktualne zjawiska w sztuce polskiej prezentowane są publiczności ukraińskiej, a młoda sztuka ukraińska przybliżana widzom w Polsce. W Pinchuk Art Center w Kijowie swoje prace pokazują Michał Budny, Nicolas Grospierre, Agnieszka Polska, Konrad Smoleński i Monika Zawadzki.

Kurator: Bjorn Geldhof.
Czas: 14 sierpnia – 30 września 2012.
Miejsce: Pinczuk Art Center, Kijów.

Wcześniej w ramach „Transferu” w warszawskim CSW zaplanowano serię wystaw indywidualnych artystów ukraińskich: Nikity Kadana, Zhanny Kadyrovej, Volodymyra Kuznetsova, Lady Nakonechnej, Mykoly Ridnyiego. Od 4 czerwca do 12 sierpnia 2012 co dwa tygodnie w „Project Room” odbywać się będzie nowy wernisaż.

Oprócz trzech głównych wydarzeń częścią Warszawskiego Projektu w Kijowie jest także akcja „This Way”, inspirowana mistrzostwami Euro 2012. Podopieczni Grupy Pedagogiki i Animacji Społecznej razem ze street-artowcami z grupy Vlep[v]net namalują murale na ulicach Warszawy i Kijowa.

1. Międzynarodowe Biennale Sztuki Współczesnej w Kijowie (Kiev International Biennale of Contemporary Art) „Arsenale 2012” trwa od 24 maja do 31 lipca 2012. Uczestniczy w nim ponad stu międzynarodowych i ukraińskich artystów. Blisko 40 prac prezentowanych jest w Kijowie po raz pierwszy, bądź zostało przygotowanych specjalnie z myślą o Biennale.

Więcej informacji:
ARSENALE 2012

Koordynator wydarzenia „Warszawski Projekt w Kijowie”: Fabio Cavallucci.

 

www.culture.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X