Warszawska prezentacja Albumu Lwowskiego Beaty Kost

W Warszawie odbyła się prezentacja książki Beaty Kost Album Lwowski.

Spotkanie zorganizowała Fundacja Ormiańska KZKO. Spotkanie poprowadziła prezes fundacji Marta Axentowicz-Bohosiewicz. Uczestniczył w nim również Janusz Majewski. Na prezentację przybyli polscy Ormianie, miłośnicy kultury ormiańskiej i Kresów.

Książka poświęcona jest sylwetkom zasłużonych, ale często zapomnianych postaci dla polskiego życia społecznego i kulturalnego w XIX wieku. Autorka omówiła ulubione postacie, z których najwięcej uwagi poświęciła Anieli Aszpergerowej. Poświęciła też trochę miejsca zasłużonym lwowianom, którzy urodzili się w innych zakątkach nieistniejącej na mapach wówczas Polski. Beata Kost zaznaczyła, że Lwów był przystanią dla powstańców 1863 roku, ale przybywali tu również Polacy z Poznania, ze Śląska Cieszyńskiego i innych części kraju.

– Te postaci dają przykład postawy obywatelskiej w XIX wieku. Nam się wydaje, że to są nasze odkrycia, że to my budujemy społeczeństwo obywatelskie. To nie tak! To ich życiorysy, ich postawy świadczą, że już 100-200 lat temu oni byli pierwsi.

Prezes Marta Axentowicz-Bohosiewicz powiedziała, że liczy na to, że w przyszłości powstanie kolejny Album Lwowski, który będzie poświęcony polskim Ormianom. Janusz Majewski skomentował książkę: – To jest opowieść o Polakach, którzy bez względu na sytuację działali. Być może niekiedy nie mieli świadomości, że wpisują się w historię narodu. Polskość narodu rozbitego na trzy zabory przetrwała dzięki takim ludziom.

Swoją opinię wyraził również redaktor książki Michał Piekarski: Pewną pułapką jest mówienie o wielokulturowości Lwowa, co się teraz robi nagminnie. – Możemy przeczytać, że Lwów był miastem, gdzie mieszkali Ukraińcy, Austriacy i trochę Polaków. Istnieje taka tendencja i możemy tak o Lwowie przeczytać w języku angielskim. Umyka nam pewien proces – nie mamy Polski na mapie, nie mamy nawet autonomii galicyjskiej, za to kultura polska jest tak silna, że osoby które nie są Polakami, tę kulturę przyjmują w drugim, trzecim pokoleniu. Już tylko nazwiska świadczą, że przybyli z Wiednia, Pragi lub innych miast.

Prezentacja książki odbyła się 15 grudnia w Mazowieckim Instytucie Kultury. Album Lwowski ukazała się nakładem Wydawnictwa MOST.

Wojciech Jankowski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X