W Warszawie uczczono ofiary Wielkiego Głodu

W Warszawie uczczono ofiary Wielkiego Głodu

Warszawscy Ukraińcy, zarówno mieszkający od urodzenia w Polsce, jak i studenci oraz imigranci zarobkowi złożyli w sobotę, 24 listopada hołd ofiarom Wielkiego Głodu na Ukrainie.

Grupa około 100 osób przybyła na cmentarz prawosławny na Woli by zapalić znicze i pomodlić się pod pomnikiem ofiar Wielkiego Głodu 1932–33. Po zapaleniu zniczy, przemówienie o Wielkim Głodzie wygłosił historyk Andrij Żywacziwskyj i Taras Krawec’. W oczekiwaniu na greckokatolickiego księdza zebrani zapalili świeczki na znajdujących sie nieopodal mogiłach żołnierzy URL, sojusznikach Polski w wojnie z bolszewikami. Po przybycia ojca Aleksija Horobcia odprawiona została panachida (nabożeństwo za zmarłych) w latach 1932–33.

Organizatorem wydarzenia była nieformalna grupa „Młodzieżowe Spotkania w Warszawie”, skupiająca młodzież ukraińską, pragnącą utrzymywać więź z językiem i kulturą ukraińska. Uczestnicy grupy spotykają się w cerkwi greckokatolickiej przy ul. Miodowej w Warszawie. Grupa istnieje trzy lata. Już po raz drugi jej uczestnicy zorganizowali obchody dnia pamięci ofiar Wielkiego Głodu.

W wydarzeniu wzięli również udział członkowie folk-rockowej kapeli z Użhorodu „Rock-H” (czytaj Rokasz – w.j.), którzy w tym czasie byli w Warszawie. Dzień później odbył się ich koncert w warszawskim klubie CDQ.

Spotkania młodzieży zrzeszonej w grupie „Młodzieżowe Spotkania w Warszawie” odbywają się w każdą niedzielę po mszy. To grupa otwarta. Nieważne jakiego, kto jest wyznania, ważne aby rozumiał język ukraiński, bo wszystkie spotkania są prowadzone w tym języku. W chwili obecnej, w grupie więcej jest Ukraińców z Ukrainy, ale jej członkami są też Ukraińcy z diaspory, którzy są urodzeni w Polsce – mówi Liliana Nesterenko, członkini grupy.

Wojciech Jankowski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

X