VIII Festiwal Piosenki Religijnej „Na chwałę Boga”

3 czerwca na terenie Lwowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Brzuchowicach pod patronatem arcybiskupa lwowskiego Mieczysława Mokrzyckiego, Konsulatu Generalnego RP we Lwowie i Lwowskiej Bazyliki Metropolitalnej odbył się VIII Festiwal Piosenki Religijnej „Na chwałę Boga”, w którym uczestniczyły zespoły z archidiecezji lwowskiej oraz goście z innych miejscowości.

– Zapotrzebowanie na takie festiwale na pewno jest – powiedział dla Kuriera ks. prałat Jan Nikiel, proboszcz katedry lwowskiej. – Myślę, że Kościół ma tutaj wiele do zrobienia, ponieważ jakość śpiewu w naszych parafiach zależy od poszczególnych grup i elit muzycznych. Tych elit mamy mało, bo z zasady mamy też i niewielu parafian. W związku z tym trzeba bardzo dbać o tych, którzy są, żeby śpiew liturgiczny był piękny. Bo śpiew jest to przede wszystkim nasze odniesienie do Boga, to jest nasza modlitwa. Im piękniejszy śpiew, tym piękniejsza modlitwa, tym łatwiej jest człowiekowi być skupionym, by się modlić i oddawać cześć Panu Bogu. Konkursy, festiwale pomagają zmobilizować się chórzystom, żeby wyćwiczyć coś pięknego, żeby przedstawić dorobek swego zespołu, a jednocześnie swoją parafię. W tym roku po raz pierwszy zaprosiliśmy dzieci i młodzież na warsztaty muzyczne w katedrze lwowskiej. Prowadził je Paweł Bębenek, znany kompozytor i wokalista z Polski, który w ciągu 5 godzin pracy z dziećmi i młodzieżą dokonał rzeczy bardzo wielkiej, gdyż wieczorem, na ostatniej próbie opracował z kwartetem smyczkowym piękną muzykę, która w sobotę, 3 czerwca została wykonana podczas mszy św.

Po mszy św. inauguracyjnej festiwalu nastąpiło przedstawienie poszczególnych grup.

Ks. prałat Jan Nikiel wyraził podziękowanie wszystkim parafiom, które wysłały swoje grupy na festiwal. Z roku na rok zwiększa się liczba jego uczestników. Zauważył, że nie jest łatwo stworzyć zespół. – Im lepsze są zespoły, tym trudniej jest przyjechać nowopowstałym, gdyż obawiają się, że wiele może im brakować. Ale tak naprawdę nie chodzi o to, żeby wyłonić jedyny, najpiękniejszy i najlepszy zespół, lecz o to, by każda parafia miała swój zespół, swoją scholę, swój chór, który będzie animował śpiew podczas liturgii. Próbujemy to tak zorganizować, żeby każda kategoria dzieci i młodzieży miała swoje nagrody, żeby każdy mógł wyjechać stąd ubogacony w nowe doświadczenia wokalne, ale też doświadczył wspólnoty. Żeby młodzi się spotykali i poznawali, żeby mieli potem okazje wzajemnych odwiedzin w parafiach.

– Nasza schola została założona jeszcze w okresie odnowienia kościoła Chrystusa Króla w Iwano-Frankiwsku (d. Stanisławowie) – powiedziała kierownik scholi Tatiana Panakowa. – Mam wykształcenie muzyczne, gram na organach. Są w szkole jeszcze trzy takie osoby. W zeszłym roku w Festiwalu Piosenki Religijnej uczestniczyły dzieci, teraz przyjechała schola młodzieżowa.

Na zakończenie festiwalu odbył się koncert zespołu „Rejoice” z Żytomierza.

Konstanty Czawaga

{gallery}gallery/2017/czawaga_festiwal_piosenki_religijnej{/gallery}

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X