Uwaga na burze

Uwaga na burze

Meteorolodzy zapowiadają, że te wakacje mogą obfitować w burze i wyładowania atmosferyczne. Miejmy na uwadze, że pioruny, nawet w dużym mieście, mogą porazić śmiertelnie.

Co więc robić podczas burzy? Najlepszym miejscem do jej przetrwania jest budynek. Trzeba zamknąć okna i nie podchodzić do nich. Na wszelki wypadek wyłączyć instalację gazową i sprzęt elektroniczny, który nie jest podłączony do specjalnych urządzeń uziemiających. Nie wychodź z domu, jeśli nie jest to konieczne. Bezpiecznym miejscem jest także samochód z zamkniętymi szybami. Tworzy się wtedy tzw. klatka Faradaya i piorun spływa po masce auta.

Gdy jesteś w górach, należy jak najszybciej zejść do doliny i usiąść np. na plecaku, jeśli nie ma w nim metalowych elementów. Gdy jesteś w wodzie, wyjdź z niej jak najprędzej i udaj się w bezpieczne miejsce. Szczególnie na otwartej przestrzeni powinno się wyłączyć telefon komórkowy. Wyładowanie elektryczne może ściągnąć także telefon stacjonarny.

Nigdy nie chowaj się pod samotnym drzewem lub przy słupach wysokiego napięcia. Odsuń się na odległość większą niż dwukrotność ich wysokości. Jak jesteś w środku lasu, zostań w nim i nie wychodź na skraj. Podczas burzy należy odsunąć się od metalowych konstrukcji np. wiaty na przystankach.

Anna Rowicka
Tekst ukazał się w nr 13–14 (185–186) 16 lipca – 15 sierpnia 2013

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

X