Uroczystości 80. rocznicy Zbrodni Katyńskiej w Bykowni

Na Polskim Cmentarzu Wojennym w podkijowskiej Bykowni uczczono ofiary Zbrodni Katyńskiej. Z powodu zagrożenia koronawirusem uroczystości odbyły się bez udziału mediów.

Na nekropolii spoczywa 3435 zamordowanych Polaków z tzw. ukraińskiej listy katyńskiej. Wieńce złożyli polscy dyplomaci pracujący w Kijowie, oraz przedstawiciele ukraińskich władz. Prezydent Rzeczpospolitej Andrzej Duda przesłał uczestnikom obchodów w Bykowni specjalny list. Dziś obchodzona jest 80. rocznica tej sowieckiej zbrodni.

Pierwotnie planowano, że w uroczystościach weźmie udział prezydent Andrzej Duda, jednak z powodu pandemii koronawirusa obchody zmieniły charakter. Odczytano przesłanie prezydenta. Andrzej Duda podziękował ambasadzie za organizację obchodów. Jak napisał, pamięć i prawda historyczna są fundamentem tożsamości naszego narodu.

{youtube}Ig7Yp5Pmu9Y{/youtube}

Przy krzyżu i tablicach z nazwiskami pomordowanych zapalono znicze, odmówiono też modlitwę. Wieniec w imieniu Rzeczpospolitej złożył Ambasador Bartosz Cichocki. Jak powiedział Polskiemu Radiu, mimo okrojonego charakteru uroczystości, jej istota nie uległa zmianie: dokonane 80 lat temu ludobójstwo na polskiej elicie było przez lata zakłamywane i przemilczane, a do dziś nie zostało rozliczone przez władze  ederacji Rosyjskiej.

W uroczystościach ze strony ukraińskiej obecny był wiceszef dyplomacji Wasyl Bodnar oraz przedstawiciel biura ukraińskiego prezydenta Ołeksandr Irchin. Uroczystości z udziałem polskich dyplomatów odbyły się też w podcharkowskich Piatichatkach, gdzie spoczywa ponad 3739 zamordowanych polskich oficerów z obozu w Starobielsku.

Źródło: Paweł Buszko/IAR

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

X