Upamiętnienie 80. rocznicy mordu na polskich profesorach fot. Konstanty Czawaga / Kurier Galicyjski

Upamiętnienie 80. rocznicy mordu na polskich profesorach

We Lwowie został oddany hołd polskim profesorom zamordowanym przez Niemców w tym mieście 80 lat temu. Kwiaty pod pomnikiem na Wzgórzach Wuleckich złożyli przedstawiciele władz Lwowa, polscy dyplomaci i duchowni, reprezentanci uczelni lwowskich i polskich, a także mieszkańcy miasta. Zebrani uczcili pamięć zamordowanych minutą ciszy.

Były rektor Politechniki Śląskiej profesor Wojciech Zieliński przypomniał, że przedwojenni lwowscy profesorowie, którym udało się wyjechać do Polski, budowali środowiska akademickie w wielu miastach. – Czujemy się w obowiązku, aby co roku przyjeżdżać i składać im hołd – podkreślił Wojciech Zieliński.

Rektor Politechniki Lwowskiej profesor Jurij Bobało ocenił, że wspólne obchody pogłębiają relacje ukraińsko-polskie. – Przychodzimy tutaj nie po to, aby osądzać czy obrażać kogoś, ale dlatego, aby nie zapomnieć o tym, co się tutaj wydarzyło oraz aby to się więcej nie powtórzyło – powiedział rektor Politechniki Lwowskiej.

fot. Konstanty Czawaga / Kurier Galicyjski

W nocy z 3 na 4 lipca 1941 roku z rąk Niemców zginęło 45 osób – polscy profesorowie lwowskich uczelni wraz z członkami rodzin i przyjaciółmi. Wśród zamordowanych na Wzgórzach Wuleckich m.in. byli: pisarz i publicysta Tadeusz Boy-Żeleński, profesor Politechniki Lwowskiej geodeta Kasper Weigel, matematyk, profesor Politechniki Lwowskiej Antoni Łomnicki, profesor Uniwersytetu Lwowskiego stomatolog Antoni Cieszyński oraz ostatni rektor Uniwersytetu Jana Kazimierza prawnik Roman Longchamps de Bérier.

4 lipca Polacy Lwowa tradycyjnie zgromadzili się przy pomniku z listą ofiar tragedii, który w latach 90. staraniem rodzin pomordowanych postawiono w miejscu egzekucji.

Uroczystość poprowadził prezes Polskiego Towarzystwa Opieki nad Grobami Wojskowymi we Lwowie Janusz Balicki, który przywitał przedstawicieli polskich organizacji, reprezentantów żołnierzy polskich stacjonujących na poligonie w Jaworowie oraz gości z Polski, wśród nich Zbigniewa Kosteckiego, którego ojciec był zamordowany na Wulce.

Z przemówieniami wystąpili konsul generalny RP we Lwowie Eliza Dzwonkiewicz i prezes TKPZL Emil Legowicz.

Wspólnej modlitwie żałobnej przewodniczył o. Stanisław Kawa OFM Conv.

fot. Konstanty Czawaga / Kurier Galicyjski

Złożone zostały kwiaty i zapalone znicze. Wartę honorową pełnili miejscowi strzelcy i harcerze.

Na zakończenie uroczystości odśpiewano „Rotę”.

Eugeniusz Sało, Konstanty Czawaga

Przez całe życie pracuje jako reporter, jest podróżnikiem i poszukiwaczem ciekawych osobowości do reportaży i wywiadów. Skupiony głównie na tematach związanych z relacjami polsko-ukraińskimi i życiem religijnym. Zamiłowany w Huculszczyźnie i Bukowinie, gdzie ładuje swoje akumulatory.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X