Ukraiński rząd sprecyzował warunki zatrudniania obywateli Ukrainy za granicą

Rząd Ukrainy podał warunki oficjalnego zatrudnienia ukraińskich obywateli za granicą. Będzie się to wiązało z ubezpieczeniem i dostępem do służby zdrowia w krajach zatrudnienia. Poinformował o tym premier Ukrainy Denis Szmygal w wywiadzie dla „Ukraińskiego radia”.

– Dzisiaj kryzys na świecie sprawił, że pracownicy z Ukrainy są niezwykle pożądanymi. A dziś firmy z Europy, zwłaszcza przedstawiciele organizacji rządowych, zwracają się do Ukrainy z prośbą o przysyłanie pracowników dla utrzymania różnych sektorów gospodarki w Europie. Ukraina uzyskała dziś silną pozycją negocjacyjną w odniesieniu do swoich pracowników, i po raz pierwszy mamy okazję zapewnić ludziom normalne cywilizowane warunki pracy w Europie. To ubezpieczenie, oficjalne wynagrodzenie za pracę, zakwaterowanie, leczenie, zwłaszcza na wypadek zachorowania na koronawirusa. Prowadzimy rozmowy na temat tego, że umowy pracy powinny wynosić co najmniej trzy miesiące, ponieważ dla Ukrainy ważne jest, aby zatrzymać tak zwaną turystykę, gdy osoba jeździ na dwa tygodnie i z powrotem – podkreślił.

Według niego, z powodu takiej „turystyki” na Ukrainie bardzo szybko nastąpi duży wzrost zachorowań na koronawirusa. Dlatego też należy zadbać nie tylko o osoby, które wyjadą do pracy, ale także o tych, którzy pozostaną na Ukrainie.

– Światowy kryzys wywrze presję na gospodarkę Ukrainy. Według prognoz makroekonomicznych, opracowanych przez Ministerstwo Gospodarki, spadek PKB wyniesie minus 4,8%. Jest to dość głęboki spadek dla ukraińskiej gospodarki. W swoim programie wyborczym partia „Sługa ludu” zadeklarowała powrót wszystkich pracowników z Europy, pokój na Ukrainie i tworzenie miejsc pracy. Pracujemy nad stworzeniem dużej liczby miejsc pracy. Jest to ważne nie tylko dla osób, które wróciły z pracy za granicą, ale także dla osób, które straciły pracę na Ukrainie z powodu kwarantanny. Mowa o stworzeniu co najmniej 500 tysięcy miejsc pracy – dodał.

Sprecyzował, że nie chodzi o „kosmiczne zarobki” dla wysoko wykwalifikowanych pracowników. – Ale będą to wynagrodzenia, które umożliwią ukraińskim rodzinom utrzymanie się w czasach kryzysu gospodarczego – powiedział.

Opr. TB, tsn.ua
Źródło: kresy24.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

X