Ukraińska poczta wydała znaczki z okazji 100. rocznicy urodzin świętego Jana Pawła II Fot. Eugeniusz Sało

Ukraińska poczta wydała znaczki z okazji 100. rocznicy urodzin świętego Jana Pawła II

Lwowskie obchody 100-lecia urodzin św. Jana Pawła II rozpoczęto od ceremonii stosowania jednodziennego okolicznościowego stempla oraz prezentacji trzech znaczków z okazji 100-lecia urodzin św. Jana Pawła II, która porankiem 18 maja odbyła się na Poczcie Głównej z udziałem arcybiskupa Mieczysława Mokrzyckiego, metropolity lwowskiego, byłego drugiego sekretarza osobistego Ojca Świętego.

Mykoła Rostow, dyrektor Lwowskiej Dyrekcji Ukrpoczty przywitał gości i zaznaczył, że w warunkach epidemii jest to wydarzenie skromne, jednak bardzo ważne.

– Po raz pierwszy na Ukrainie wydrukowano znaczki ku czci świętego Kościoła katolickiego, które można wysyłać na kopertach pocztowych w tym kraju, również za granicę – powiedział w rozmowie z dziennikarzami Kuriera Aleksander Żariwskyj, pomysłodawca i wieloletni działacz Lwowskiego Związku Filatelistów. – Stempel okolicznościowy, czyli datownik został wykonany w Kijowie, a trzy znaczki personalizowane wydrukowane we Lwowie. Jeden ogólny z papieżem i dwie świątynie lwowskie – katedra łacińska i cerkiew greckokatolicka na Sichowie, gdzie w czerwcu 2001 roku Jan Paweł II spotkał się z młodzieżą.

Aleksander Żariwskyj dodał, że swego czasu upamiętnił na kopertach pocztowych wizytę Jana Pawła II na Ukrainę oraz jego beatyfikację.

– Cieszę się bardzo, że w stulecie urodzin św. Jana Pawła II, jako jedno z wielu wydarzeń, mogłem na zaproszenie dyrektora tej poczty i filatelistów przybić stempel pocztowy na Głównej Poczcie we Lwowie– powiedział dla Kuriera arcybiskup Mieczysław Mokrzycki. – Jest to piękna okazja i piękne wydarzenie, uobecniające Jana Pawła II w życiu codziennym mieszkańców Lwowa, bo wysyłając listy czy nabywając koperty i znaczki będą przybliżać sobie tę wspaniałą postać, która także we Lwowie cieszy się wielkim szacunkiem i wielką czcią. Wszyscy pamiętają tę piękną pielgrzymkę w czerwcu 2001 roku. Jan Paweł II we Lwowie jest bardzo żywy w sercach lwowian i Ukraińców – podkreślił metropolita lwowski. – W katedrze mamy jego relikwie, w Operze Lwowskiej płaskorzeźbę z jego podobizną, na Sichowie jest też park jego imienia.

{youtube}rnPB2cFw-Rk{/youtube}

O godz. 15:00 czasu kijowskiego przed katedrą, z udziałem arcybiskupa Mokrzyckiego, została otwarta wystawa upamiętniająca pontyfikat Jana Pawła II, oraz jego pielgrzymkę do Lwowa, którą Lwowska Kuria Metropolitalna przygotowała we współpracy z konsulatem generalnym RP we Lwowie.

Arcybiskup Mieczysław Mokrzycki powiedział także, że dzisiaj wieczorem o godz. 19:00 czasu kijowskiego będzie przewodniczyć Mszy św. przed drzwiami (ze względu na epidemię koronawirusa) jeszcze nie konsekrowanego kościoła św. Jana Pawła II we Lwowie,.

Fot. Eugeniusz Sało
{gallery}gallery/2020/znaczki_Jan_PawelII{/gallery}

Komunikat Konferencji Episkopatu Ukrainy obrządku łacińskiego z okazji 100.lecia urodzin św. Jana Pawła II
„W dniu 100. rocznicy jego urodzin my, biskupi Kościoła rzymskokatolickiego na Ukrainie, wspólnie z wami pragniemy podziękować Wszechmogącemu Bogu za 27 lat tej posługi pełnej chwały Bożej – czytamy w Komunikacie, który wystosował do wiernych Episkopat łaciński w tym kraju. – Jednocześnie wzywamy was do pogłębienia znajomości bogatego dziedzictwa duchowego św. Jana Pawła II, wyrażonego w encyklikach, katechezie i listach apostolskich. A przede wszystkim chcemy, aby ten święty, który w szczególny sposób jest patronem roku życia konsekrowanego, był dla nas wzorem i motywacją – aby szeroko otworzyć drzwi Chrystusowi, by iść za Nim do końca!”.

Ukraińscy biskupi łacińscy z wdzięcznością wspomnieli wizytę Wielkiego Papieża do Kijowa i Lwowa w czerwcu 2001 roku. „Jego podróż na Ukrainę poruszyła serca wielu z nas i zmieniła nasze życie – zaznaczyli. – Tutaj usłyszano słowa Ojca Świętego, które śmiało możemy przyjąć jako rodzaj testamentu: „Zachęcam wszystkich synów i córki Kościoła do szukania ze stałym zaangażowaniem coraz głębszego poznania Chrystusa. Stałą troską kleru winno być zapewnianie świeckim poważnej formacji ewangelicznej i kościelnej. Niechaj nie słabnie u chrześcijan duch ofiary, ani niechaj nie słabnie odwaga wspólnoty chrześcijańskiej w obronie uciśnionych i prześladowanych, ze zwróceniem wielkiej uwagi na rozpoznanie znaków czasu, aby w ten sposób odczytać społeczne i duchowe wezwania chwili”.

W stulecie urodzin Wielkiego Papieża biskupi wzywali: „Święty Janie Pawle II, zawierzamy Tobie Ukrainę, nas wszystkich i nasze rodziny, zawierzamy kapłanów i osoby konsekrowane, zawierzamy nasz episkopat. Wstawiaj się za nami u Boga Wszechmogącego, aby nam nigdy nie zabrakło odwagi odpowiedzieć Mu: „Tak! Niech będzie zgodnie z Twoim Słowem”.

Konstanty Czawaga

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X