Ukraina rozpoczęła demarkację granicy lądowej z Rosją

Ukraina rozpoczęła demarkację granicy lądowej z Rosją

Po ponad dwudziestu latach od ogłoszenia niepodległości Ukraina przystąpiła do demarkacji wspólnej granicy lądowej z Rosją – poinformowało ukraińskie MSZ.

 

Demarkacja granic z Rosją i Białorusią jest jednym z warunków, które Ukraina musi spełnić by doszło do liberalizacji ruchu wizowego z Unią Europejską. Brak ustalonej linii demarkacyjnej powoduje, że granice są nieszczelne i sprzyjają nielegalnej imigracji.

Wyznaczanie granicy ukraińsko-rosyjskiej w terenie specjaliści obu państw rozpoczęli we wtorek, 3 kwietnia, – czytamy w przesłanym PAP komunikacie MSZ Ukrainy. Odcinek lądowy granicy między Ukrainą a Rosją liczy około 1974 km.

Prace nad fizycznym wytyczeniem linii granicznej prowadzone są obecnie w obwodzie czernihowskim na północy Ukrainy, a następnie przeniosą się do położonego bardziej na wschód obwodu sumskiego.

Ukraińsko-rosyjski układ o granicy państwowej został podpisany w 2003 roku, a następnie ratyfikowany przez parlamenty dwóch państw w 2004 roku. W maju 2010 roku umowę o demarkacji wspólnej granicy podpisali w Kijowie prezydenci Dmitrij Medwiediew i Wiktor Janukowycz. Wcześniej bezskutecznie zabiegały o to poprzednie władze Ukrainy z nielubianym w Moskwie prozachodnim prezydentem Wiktorem Juszczenką na czele.

 

p.mal

05-04-2012

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X