Ukraina: prezydent obiecuje komisję ds. zażegnania kryzysu i negocjacje

Ukraina: prezydent obiecuje komisję ds. zażegnania kryzysu i negocjacje

20.01. Kijów (PAP) – Prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz zapowiedział w niedzielę utworzenie komisji, której zadaniem będzie zażegnanie kryzysu politycznego w kraju, a także wyraził gotowość do negocjacji z opozycją – poinformowali liderzy ukraińskich partii opozycyjnych.

„Prezydent zaangażował się w powołanie w poniedziałek komisji składającej się z przedstawicieli kancelarii prezydenckiej, rządu i opozycji, w celu znalezienia wyjścia z obecnego kryzysu” – oświadczył szef ugrupowania Udar, Witalij Kliczko.

Jak poinformowała agencja ITAR-TASS powołując się na Arsenija Jaceniuka, szefa frakcji parlamentarnej partii Batkiwszczyna, z ramienia rządu odpowiedzialny za negocjacje z opozycją miałby być sekretarz ukraińskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego, Andrej Klujew.

Jaceniuk powiedział także, że teraz odbędą się konsultacje między trzema partiami opozycji: Batkiwszczyną, Udarem Witalija Kliczki i Swobodą Ołeha Tiahnyboka.

W niedzielę podczas demonstracji w centrum Kijowa tłum przypuścił szturm na kordon milicji przed dzielnicą rządową. Demonstranci podpalili jeden z blokujących ulicę autobusów milicyjnych i inne pojazdy, atakowali funkcjonariuszy. Milicja użyła granatów hukowych i gazu łzawiącego. Według służb rannych zostało około 100 osób, w tym 70 policjantów.

Źródło: PAP

 

Zobacz nasze zdjęcia:Kijów 19.01.2014

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

X